Kılıçdaroğlu: “Adımız gibi eminiz, Schröder olmasa Büyükada’da toplantı yapanlar serbest bırakılmayacaktı”

Türkiye’de tutuklanan aralarında Alman vatandaşı Peter Steudtner’in de bulunduğu Büyükada davasındaki 8 tahliyenin, Almanya eski Başbakanı Gerhard  Schröder’in AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından gelmişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Schröder olmasa Büyükada’da toplantı yapanlar serbest bırakılmayacaktı. Adımız gibi eminiz. O devreye giriyor çünkü ortada yargı yok.” dedi.

CHP Lideri, dün Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı’nın (TÜSES) ‘Prof. Dr. Erdal İnönü İzinde Siyasette Uzlaşma Kültürü’ başlıklı anma programına katıldı.

Kılıçdaroğlu, “Türkiye, çok derin bir travma yaşıyordu ve bu travmadan Türkiye’nin kurtulması gerekiyordu. Gittik, söylenmesi gereken her şeyi söyledik. Uzlaşma kültürünün, devlette liyakatın, yargı bağımsızlığının ne kadar önemli olduğunu ifade ettim. Katılanların tamamı hak verdi. ‘Yargı bağımsızlığından başlayalım. Oturalım, uzlaşalım ve yargı bağımsızlığını sağlayalım’ dediler. Sadece 2 toplantı yapıldı, sonra hiç kimse gelmedi. Niçin? Yargı zaten ellerindeydi, daha da bağımlı hale getirme düşüncesi vardı ve o düşünceyi daha sonra hayata geçirdiler. Bugün yaşadığımız olay bir uzlaşma kültürü değil, uzlaşma kültüründen uzaklaşıp, bir dayatma kültürünü toplumun önüne koymaktır. Gelinen nokta maalesef budur.” dedi.

“Yargıya bakın ne durumda”

“Bugün geldiğimiz tabloya bakın. Erdal Bey bugünkü tabloyu görmedi, bilmiyor da. Yargıya bakın ne durumda. Schröder (Eski Almanya Başbakanı) olmasa Büyükada’da toplantı yapanlar serbest bırakılmayacaktı. Adımız gibi eminiz. O devreye giriyor çünkü ortada yargı yok. Hangi yargıdan söz ediyoruz? Kuşatılmış bir yargı. Medya, hangi medyadan söz ediyoruz? Kuşatılmış bir medya. Üniversiteler, hangi üniversitelerden söz ediyoruz? OHAL uygulamalarıyla darmadağın edilen üniversiteler. Bilime saygıdan söz ediyoruz. Hangi bilime saygı? Konuşan, üreten kişinin bir bakıma dışlandığı, bulunduğu alandan dışlandığı bir süreci yaşıyoruz.”

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin