KHK’lı işçiler Sabah-ATV önünde: Sizin yüzünüzden kanser olduk, ölüyoruz!

İstanbul KHK’lılar Platformu, Turkuaz Medya Grubu Sabah-ATV binası önünde; “Biz de haksız yere işten atıldık. Bizi neden görmüyorsunuz. İşimizi geri istiyoruz” diyerek yaşadıkları hukuksuzluğa yer verilmemesini protesto etti.

Kanun Hükmünde Kararnâmelerle (KHK) ihraç edilen belediye işçileri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) işten çıkarılanlara geniş yer veren Sabah, ATV ve A Haber’i Beşiktaş Balmumcu’da bulunan Sabah-ATV binası önünde bir basın açıklaması düzenleyerek protesto etti. “Bizde işten atıldık. Bizi neden görmüyorsunuz, işimizi geri istiyoruz” pankartı açan KHK’lı işçiler adına ilk konuşmayı Cemal Bilgin yaptı.

‘BİZ İŞİMİZİ, HAKKIMIZI İSTİYORUZ’

İşe iade davasını kazandığını belirten Bilgin Sabah gazetesinden Dilek Yaman’ın hakkında yalan haber yazdığını belirterek şöyle konuştu: “Evraklarımı güvenliğe, stajerinize bıraktığım halde tek bir haber yapmadınız. Tek yanlı haber yaptınız, beni neden aramadınız? Ben geldim, neden sesimi duymadınız? Yapılan haberde ‘Yemek bile yememişler’ diyorsunuz. Ben yoğun bakımda hasta bakıcıyım. Yoğun bakımda çalışanlar orada yemek yemez, çünkü yasak. Bulundukları yerden ayrılamazlar. Yalan haber yapıyor, bir gün bile bize sormuyor, haberimizi yapmıyorsunuz. Ne hikmetse İBB’de işten çıkarılan işçileri her gün, sabah, öğlen, akşam yayınlıyorsunuz. Bizleri görmezden, duymazdan geliyorsunuz. İşçileri kayırarak, işçiyi işçiye kırdırıyorsunuz. Yarın siz de işten atılabilirsiniz. Buradan uyarıyoruz; üç maymunu oymaktan vazgeçin. İşçiyi siyasete malzeme, meze ettiniz. Biz işçiyiz, işçi. Bizi algı operasyonlarıyla birbirimize kırdıramazsınız. Biz haklıyız. Bütün davalarımızı kazandık. Bizim bir siyasi partimiz yok. Allah hepsini kahretsin. Her iktidar aynı. Biz hakkımızı istiyoruz, işimizi istiyoruz. ”

Bilgin, elindeki mahkeme kararlarını ve hakkında yalan olduğunu söylediği haber örneklerini sallayarak; “Bir gün bile sesimizi duymadınız ama özgür basın burada, onlar hep yazdılar” diyerek eylemi izleyen bağımsız medya çalışanlarına teşekkür etti.

‘BİZ ARTIK ÖLÜYORUZ, İKİ YÜZLÜ BASIN GÖRMÜYOR’

Cemal Bilgin’in ardından iki yıl önce Zeytinburnu Belediyesi’nden KHK ile ihraç edilen ve belediye önünde iki yıldır oturma eylemi yaparak hakkını arayan Kenan Güngör söz aldı. Güngör; “İBB’deki işçilere nasıl davranıyorsanız ayrımcılık yapmadan bize de öyle davranın. Biz artık ölüyoruz, iki yüzlü basın görmüyor. İktidarın yalakası olmuşlar. İktidardan korkuyorlar. İBB’dekiler işciyse biz de işçiyiz. Biz de hakkımızı arıyoruz. İki yıldır Zeytinburnu Belediyesi önünde oturma eylemi yaparak hakkımı arıyorum. Sizin vicdanınız da mı yok! 525 gündür AKP belediyesi önünde hakkımı arıyorum ama maalesef ulusal basın kör, sağır, dilsizi oynadı. Hakkımı aramak için Ankara’ya yürüdüm, her şeyi yaptım. Sabah gazetesi, A Haber ve bunlar gibiler bizi görmedi, iktidar ne dediyse hep onu yaptılar, yandaş haber yaptılar, her şeyi güllük gülistanlık gibi göstermeye çalıştılar. Bizler biliyoruz ki, 15 Temmuz sonrasında bütün muhalif işçiler işinden atılmış, 50 tanesi yaşamına son vermiştir. Sadece AKP’ye muhalif oldukları için binlerce insan işinden olmuştur” dedi.

Kenan Güngör’ün konuşması sırasında Sabah-ATV binasının önünün ve yolun kapatıldığı gerekçesiyle polis yolun açılması uyarısında bulundu. Kısa süreli tartışmanın ardından basın açıklamasına devam edildi.

‘ARTIK BAĞIRMIYOR, ÖLÜYORUZ!’

Konuşmasına devam eden Kenan Güngör; “İBB işçilerine sesini çıkartmayan İstanbul Emniyeti burada bize müdahale ediyor. Çünkü biz muhalifiz. Çünkü muhalif basın burada. A Haber’e, yandaş basına buradan çağrı yapıyorum; bizleri görün. Bakın bu eylem sadece bir uyarıydı. Yarın, öbür gün daha kitlesel bir çalışma yapıp burada olacağız. İBB’deki işçilere nasıl yer veriyorsanız, nasıl 7/24 canlı yayına bağlıyorsanız, hak, hukuk diyorsanız; biz üç yıldır hak, hukuk diye bağırıyor artık bağırmıyor ölüyoruz, hepimiz kanser olduk. Sizlerin bize ilgisizliğinizden kaynaklı, çünkü haber yapmıyorsunuz. İki yüzlü basın bizi görmüyor. Uyarıyoruz, bütün İstanbul’a, emniyete de söylüyoruz; her yerde olacağız. Bu iki yüzlülüğü her yerde, tüm dünyaya anlatmaya devam edeceğiz. İBB’dekiler işçiyse biz de işçiyiz. Biz hakkımızı aradığımızda ‘Bizi işten mi attıracaksınız’ diyorlar. İktidardan korkuyorlar. İktidarın yalakaları olmuşlar. Buradan insani bir çağrı yapıyorum. Ben de işçiyim. 525 gündür AKP’nin Zeytinburnu Belediyesi önünde oturma eylemi yapıyorum. Haksız ve hukuksuzca işten atıldım. Mahkemeyi kazandım. Buna rağmen görmüyorsunuz, duymuyorsunuz” diye konuştu.

İşçi Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ali Karadubak ve KHK ile ihraç edilen birçok işçinin destek verdiği eylem “İBB işçileriyle aynı sloganları atıyoruz” denilerek; “Direne direne kazanacağız, KHK’lar gidecek biz kalacağız, işimizi geri istiyoruz” sloganlarıyla sonlandırıldı.

(Kaynak: Kronos)

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin