KHK’lı hasta tutuklu Mahmut Konuk ve Armağan Özbaş tahliye edildi

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildikten sonra Ankara’nın Yüksel Caddesi’nde “İşimizi geri istiyoruz” eylemi düzenleyen ve 22 Ağustos’ta tutuklanan Acun Karadağ, Alev Şahin, Nazan Bozkurt, Mehmet Dersulu, Armağan Özbaş ve Mahmut Konuk’un ilk duruşması görüldü. Hasta tutuklu Mahmut Konuk ve Armağan Özbaş tahliye edilirken, 4 kişinin tutukluluk haline devam kararı verildi

Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Mahmut Konuk Adana Kürkçüler F Tipi, Acun Karadağ ve Alev Şahin’in Kayseri Bünyan Kadın Kapalı, Mehmet Dersulu Bolu F Tipi Kapalı ve Armağan Özbaş’ da Kırıkkale Keskin Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Tutuklu Nazan Bozkurt ise duruşmaya katılmadı.

Avukatların hazır bulunduğu duruşma salonuna milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ali Haydar Hakverdi, Sezgin Tanrıkulu’nun yanı sıra demokratik kitle örgütü temsilcileri de izleyici olarak katıldı.

”TEM ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TALİMATIYLA TUTUKLANDIK”

Kimlik tespiti ardından savunma yapan tutuklu Mahmut Konuk, “Benim yapmış olduğum eylemler haklı ve meşrudur. Toplumun önemli bir kesimi de bu eylemlere desteğini sunmuştur. Bu dava daha önce aynı kişilere 2018 yılında açıldı ve mükerrerdir. O dosyada tutuksuz yargılanırken bu dosyada tutuklu olarak yargılanmamızın tek sebebi tem şube müdürlüğünün bu konuda adli makamlara dönük talimat niteliğindeki yeni fezlekesidir. TEM Şube Müdürlüğü mahkemeye adeta bu kişileri tutuklayın talimatı vermiştir” dedi.

“İşimizi Geri İstiyoruz” eylemleri sırasında polis tarafından yerlerde sürüklenerek serbest bırakıldığını kaydeden Konuk, “Hiçbir resmi işlem yapmadan beni serbest bıraktıklarına ilişkin dosyaya delil sunmuyor. Malatya SES şube başkanı KHK ile işten atıldıktan sonra hayatını kaybetti. Bundan tam bir sene sonra OHAL komisyonu işine iade kararı aldı. Peki şimdi soruyorum; OHAL Komisyonu, başkanın hayatını da iade edebilecek mi?” dedi. Konuk, suçlamaların asılsız olduğunu belirterek, tahliyesini istedi.

YÜZ YÜZE SAVUNMA TALEBİ

Tutuklu sanıklardan KHK ile ihraç edilen mimar Alev Şahin, “Benim savunmam hazır ancak SEGBİS yöntemiyle ne heyetinizi ne de diğer sanıkları sağlıklı bir şekilde duymam-görmem mümkün değildir. Bu sebeple hayatımı etkileyecek bu dosyaya ilişkin yüz yüze savunma yapmak istiyorum” diyerek, savunma yapmadı.

Tutuklu yargılanan Armağan Özbaş da Çankaya Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalıştığı dönemde bireysel bir şekilde hak mücadelesinde olan Yüksel eylemcilerine destek verdiğini belirtti. Özbaş, tahliyesini talep etti.

KARADAĞ: KALP PİLİYLE HAYATIMI İDAME ETTİRİYORUM

Savunma yapan Acun Karadağ da, SEGBİS ile savunma hakkının ihlal edildiğini belirterek, “Mahkeme huzurunda savunma yapmak istiyorum. Ciddi sağlık sorunlarım bulunmakla birlikte, kalp pili ile hayatımı idame ettiriyorum. Tahliyemi istiyorum.” dedi.

Söz alan Mehmet Dersulu ise korona tedbirleri alınarak, mahkeme salonunda hazır bulunmasının mümkün olduğunu, SEGBİS ile yüz yüzelik ve doğrudan ilkesinin ihlal edildiğini belirtti. Dersulu, mahkeme salonunda savunma yapma talebini dile getirerek, tahliyesini talep etti.

Ardından söz alan Av. Fatih Gökçe, şunları söyledi: “SEGBİS ile savunma yapmayı istemeyen müvekkillerimizin bu şekilde savunmalarının alınmak istenmesi adil yargılanma hakkının ihlalidir. Müvekkil Nazan Bozkurt’un SEGBİS ile bu duruşmaya bağlanamaması bile müvekkillerin taleplerinin ne kadar yerinde olduğunun göstergesidir. Müvekkiller yapmış olduğu barışçıl gösteriler sebebiyle açılan toplantı ve gösteri yürüyüşüne muhalefet davalarında onlarca beraat kararı verilmiştir. Bunların 15 tanesini mahkemenize sunuyorum. Bu kararların hepsinin gerekçesinde yapılan eylemlerin barışçıl şekilde gerçekleştiği belirtilmiştir. Bu eylemleri bir örgütle bağlantılı gösterilmesi gerçeğin çarpıtılmasından başka bir şey değildir.”

Avukat Refik Atalay da müvekkillerinin kaçma, delil karartma şüpheleri bulunmadığını, kendileri soruşturma kapsamında ifade vermeye gittiğini ancak savcılığın ifade almadığını belirtti. Atalay, tutuklu yargılanan müvekkillerinin beraatını istedi.

Savunmalar ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti Armağan Özbaş ve Mahmut Konuk’un adli kontrol şartı ile tahliyesine, 4 kişinin ise tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Heyet, bir sonraki duruşmayı 27 Ocak 2021 tarihine erteledi.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin