Kayyımların duyarsızlığı, ölüme davetiye çıkarıyor!

HABER | İLKER DOĞAN

AKP rejimi tarafından kayyım eliyle gasp edilen Dumankaya Holding’e ait Esenyurt’ta bir inşaatın iksa sisteminin süresi üç yıl önce doldu. Toprak kaymasını önlemek için yapılan iksa sisteminin tehlike saçtığı konusunda kayyım heyetine defalarca başvuru yapıldı, TMSF’ye ihtar gönderildi ancak hiç bir sonuç alınamadı. 79 milyon dolar artı hesapla devraldıkları şirketin içini boşaltmakla meşgul olan kayyım heyeti, sorunu görmezden gelmeye devam ederse iksa sisteminin önümüzdeki günlerde tamamen çökme riski var. Böyle bir durumda ise çevre apartmanlardan en az üç blok tamamen yıkılabilir. Bu ise yüzlerce ölü demek!

Barış Dumankaya, kayyım heyetinin duyarsızlığına tepkisini sosyal medya hesabından gösterdi. Dumankaya, “Modern Vadi projemizde iksa imalatını 2016 da yaptık. 2017 yılında ise yarım kalan imalatın tamamlanmaması işinin tehlike arz ettiğini gerek savcılık, gerekse de TMSF ve geçici yönetime ihtaren yaptık. Yapılan iksanın garanti süresi 3 yıl önce doldu. Konuyla alakalı Dumankaya İnşaat geçici kayyım yönetimi duyarsız ve umarsamaz tavrını sürdürmektedir. Garanti süresi dolan iksa ile tutulan istinat duvarının hemen üstünde 250 aile yaşamaktadır. Bu konuya, acilen müdahale edilmesi gerek. Allah korusun!” ifadelerini kullandı.

AKP rejiminin, 15 Temmuz’u bahane ederek gasp ettiği şirketlerden biri de Dumankaya İnşaat’tı. 23 Eylül 2016’da sözde terör soruşturması kapsamında Halit Dumankaya, Barış Değer Dumankaya, Ayla Dumankaya Pirinççi, Uğur Dumankaya ve Semih Serhat Dumankaya’a ait şirketlere kayyım atandı. Dumankaya İnşaat’ın sahibi ve ortaklarının bütün mal varlıklarına hiç bir somut delil olmaksızın el konuldu.

KAYYIM ŞİRKETİ 79 MİLYON DOLAR ARTIDA DEVRALDI
Şirketin yönetimi TMSF ekibine ’emaneten’ bırakılırken şirkette yapılacaklar işler hakkında raporlar da eksiksiz olarak sunuldu. Dünyanın en prestijli ve top 10 firmasından birinin UFRS raporlama sistematiğine göre hazırlanan bağımsız denetim raporu da kayyım heyetine verildi. Şirket 2016 senesi Ocak ayından el konulduğu Eylül ayına kadar yani sadece 9 ayda 2 bin 915 daire teslim etti. Yine raporlara göre kayyım heyeti yönetimi devraldığında şirket 79 milyon dolar artıdaydı.

KAYYIM PROJELERİ DEĞİL, CEBİNİ DÜŞÜNDÜ
Kayyıma verilen raporlarda devam eden projelerle ilgili ayrıntılı bilgiler vardı. Söz konusu projelerden biri de Esenyurt’taki Hi-Fit ve Flex Ofis bloklarıydı. Modern Vadi projesindeki bloklarda iksa sisteminin (toprak tutma yapıları) yapımı tamamlanmıştı. Mevcut geçici iksaların servis süresi ise 2017 yılı itibariyle bitti. Ancak kayyımların yönetiminde söz konusu inşaatta neredeyse bir arpa boyu yol alınamadı. Şirketin içini boşaltarak kendilerini ve çevrelerini zengin etmekle meşgul olan kayyımlar, devam eden projeleri ise görmezden geldi.

İNŞAAT BİR AN ÖNCE BİTİRİLMELİ
İksa sisteminin süresi 3 yıl önce doldu. Bu süre zarfında kayyım heyetine defalarca müraacat edildi, TMSF’ye ihtar gönderildi. Zira ömrünü dolduran iksa sisteminin çökmesi çevre binalarda ikamet eden en az 250 konut için yıkım anlamına geliyordu. Ancak bugüne kadar yapılan hiç bir müracaattan sonuç alınamadı. En son Şantiye Şefi Erman Can Sağanda, 31 Aralık 2019’da kayyım heyetine durumu bildiren rapor yazdı. Acilen projenin bitirilmesi gerektiğini belirtti. Ancak yine hiç bir sonuç alınamadı.

BARIŞ DUMANKAYA: KAYYIMLAR DA SAVCILIK DA DUYARSIZ
Hukuksuz olarak görevinden alınan Dumankaya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya, kayyım heyetine yaptıkları müraacat ve TMSF’ye çekilen ihtarlardan bugüne kadar hiç bir sonuç alamadıklarını anlatıyor. İBB ve Esenyurt belediyelerinin kayyım heyetine baskı yaparak inşaatın bir an önce tamamlanmasını sağlaması gerektiğini kaydeden Dumankaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Modern Vadi projemizde iksa imalatını 2016 da yaptık. 2017 yılında ise yarım kalan imalatın tamamlanmaması işinin tehlike arz ettiğini gerek savcılık gerekse de TMSF ve geçici yönetime ihtaren yaptık. Yapılan iksanın garanti süresi 3 yıl önce doldu. Konuyla alakalı Dumankaya İnşaat geçici kayyum yönetimi duyarsız ve umarsamaz tavrını sürdürmektedir. Garanti süresi dolan iksa ile tutulan istinat duvarının hemen üstünde 250 aile yaşamaktadır. Bu konuya, acilen müdahale edilmesi gerek. Allah korusun!”


Şantiye şefi: İksa sistemi çökerse, çevredeki 2 blok yıkılır

Modern Vadi Projesi İnşaat Şefi Erman Can Sağanda’nın konuyla ilgili paylaşımları ise şöyle: “İksa sistemi subasman altı perdelerin inşa edilebilmesi ardından işlevini yitirecektir. Yani bodrum kat betonarme perdeleri tamamlanıp, geri dolgusu yapılmak sureti ile risk bertaraf edilmek üzere güvenli süre içinde inşaatın yapılması amacıyla tasarlanmıştır. Projenin iksa projelendirmesi geçici süreli olarak 2017 yılında bitmek kaydı ile yapılmıştır. Yani 2017 yılından beri tamamen ağır risk ve yıkılma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Modern vadi projesinin iksa sistemleri kırmızı rekli hat botunca maksimum 21 metre olacak şekilde teşkil edilmiştir. Allah esirgesin bir gçöçe durumunda hareketlenecek alan direkt olarak D blok ve A2 blokta yaşayan insanları ölümle burun buruna getirecektir. Tüm bu yazının amacı kamu vicdanına karşı şeffaf olarak riski anlatıp, oluşabilecek muhtemel felaketi önlemek adınadır. Yetkililer konu ile alakalı defalarca bilgilendirilmiştir. Bilgilendirmekle kalınmamış takipçisi de olunmuştur. Ancak yanıt alınması söz konusu olmamıştır. Yapılan mıcır dolgusu ağır riskli alanı kurtarmayacaktır. Kozmetikten öte bir fonksiyonu olmayacaktır.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin