Kavala hakkında ikinci iddianame hazırlandı!

Gezi Parkı davasından beraat eden, “casusluk” suçlamasıyla tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ikinci bir iddianame hazırlandı.

İddianamenin İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildiği belirtildi.

OSMAN KAVALA DAVASI

Anayasa Mahkemesi, Gezi Davası’ndan beraat eden ancak cezaevinden salıverilmeden ‘casusluk’ gerekçesiyle yeniden gözaltına alınan iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluğunun hukuki olmadığına ilişkin yaptığı bireysel başvuruyu bugün karara bağlayacaktı.

Ancak AYM başvurunun görüşmesini erteledi. Kavala hakkında hazırlanan iddianame mahkemeye sunulurken, daha sonra Anayasa Mahkemesi’nin raporuna girecek. AYM daha önce Kavala’nın Gezi Parkı davası kapsamında yaptığı bireysel başvurunun oy çokluğuyla reddine karar vermişti.

CEZAEVİNDEN ÇIKAMADI

Geçtiğimiz şubat ayında davanın tamamlanmasının ardından tahliyesi beklenen Kavala, önce savcılık emriyle cezaevinden çıkamadan gözaltına alındı, ardından, 15 Temmuz darbesine iştirak ettiği iddiasıyla, 3 yıl önce açılan ve rafta bekleyen dosyası gerekçe gösterilerek tutuklandı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin hem Gezi davası hem de 15 Temmuz soruşturması nedeniyle tutuklanmasını “hak ihlali” olarak nitelemesinin etkisiyle, Kavala için bir süre sonra bu suçtan da tahliye kararı verildi. Ancak tahliye kararı verilmeden önce, 15 Temmuz dosyasındaki kanıtlar esas alınarak, hakkında bu kez de casusluk suçlamasıyla tutuklama kararı verildiği ortaya çıktı. Kavala, bu nedenle iki dosyadan tahliye edilmesine rağmen cezaevinden çıkamadı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin