Kavakçı, milletvekili seçildiği halde İBB’den maaş almaya devam etmiş

AKP İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan’ın milletvekili seçilmesinden sonra İBB iştiraki Metro İstanbul AŞ. personel listesindeki kadrosunda devam ettiği aynı zamanda milletvekili maaşıyla birlikte İBB’den de maaş iddia edildi.

Ravza Kavakçı’nın halen İBB iştiraki olan Metro AŞ kadrosunda yer aldığı görülüyor. Metro Aş’nin Tasarım Hizmetleri Müdürlüğü’nde 2669 sicil numarasıyla tasarım mühendisi olarak personel listesinde görünen Kavakçı’nın kıdem durumu, maaşı ve Iban numarası yazılı.

Cumhuriyet’in haberine göre, personel listesine göre kök ücreti 3 bin 340 lira olan Kavakçı’nın bin 169 lira görev tazminatı, 120 lira kıdem ücreti ve 167 lira da eğitim tazminatı aldığı yazılı. Toplamda aldığı maaş tutarı 4 bin 796 lira olan Kavakçı’nın işten ayrılış tarihi halen boş olduğuna ve Iban numarası halen kayıtlarda olduğuna göre diğer personelle birlikte maaşının da otomatik olarak yatması gerekiyor.

SAP adı verilen personel listesinde de adı görülen Kavakçı’nın Metro AŞ sitesinde de resimli kimlik kaydı halen yer alıyor. Personel listesinde ayrılan personelin işten hangi tarihte ve hangi nedenle ayrıldığı tek tek yazılırken Kavakçı’nın ayrılış tarihi ise boş bulunuyor.

Kavakçı ailesinden birçok kişi halen bürokraside ve siyasette üst düzey kadrolarda görev yapıyor. Eski milletvekili Merve Kavakçı, büyükelçi olarak atanırken Ravza Kavakçı Kan halen AKP İstanbul Milletvekili. Mariam ve Gülhan Kavakçı Cumhurbaşkanı Danışmanlığı görevini sürdürürken, Erva Kavakçı Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nde Proje direktörü olarak çalışıyor. Sözcü Gazetesi yazarı Necati Doğru’nun bir yazısında liste halinde verdiği Kavakçı ailesinin devletteki görevleri bununla da sınırla kalmıyor. Ravza Kavakçı’nın eşi Osman Kan, Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü, Elif Kavakçı ise Emine Erdoğan’ın moda tasarımcılığını yapıyor.

‘AKP’Lİ MİLLETVEKİLİNİN İBB’YE HİZMET BORCU VAR’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP milletvekili Ravza Kavakçı’nın İBB şirketlerinden Metro A.Ş’nin bünyesinde çalıştığına, maaş aldığına ilişkin iddialar hakkında açıklama yaptı. İmamoğlu milletvekilinin kadroda göründüğünü, milletvekili seçildiği an itibari ile maaşının kesildiğini söyledi. İmamoğlu “Ama bir gerçeklik var ki 2008’de işe girmiş ve Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunu iken Metro A.Ş vasıtası ile Amerika’ya siyaset bilimi doktorası için desteklenmiş. Burs verilmiş ve gönderilmiş. 4-5 yıllık eğitim sonrasında da 4 yıl 11 ay yanılmıyorsam mecburi hizmet süreci tanımlanmış. Böyle bir mecburiyet varken bunu tamamlamadan milletvekili olmuş dolayısıyla şu anda kuruma bu anlamda bir borcu var. Sözleşme gereği hizmet etmesi gereken dönemi kuruma hizmet olarak verememiş. Metro A.Ş’nin yani ulaşımla ilgili bir kurumun siyaset doktorası için bir çalışanına 5 yıla yakın burs sağlaması ve ABD’ye göndermesi hiç anlamlı değil” dedi. İşe giriş tarihi ile eğitime gittiği tarih arasındaki kısa sürenin anlamlı olmadığını dile getiren İmamoğlu “Bahsettiğimiz şey tam da bu. Bu kurumlar kişilerin kendi inisiyatifi ile gönderecekleri ya da yakınlarına bir takım imkanlar fırsatlar sunacakları alanlar değil. Hele hele üst kadrolarla ilgili tasarruflarda tümüyle şeffaflık ve liyakat üzerine yol yürünmesi gereken kamu alanları. Bunu yapmadığımız takdirde toplumda tümüyle adalet duygusunu ortadan kaldırırsınız, yıkarsınız. Benim için tabi ki dikkat çekici. İnceleyeceğiz varsa bir hukuki kanuni sürdürülmesi gereken bir takip onu da yapacağız” diye konuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin