Kargalar yimeden ‘çavuş üzümü’nü sen yi

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde, turizm baskısı altında kalan bağcılığın desteklenmesi için düzenlenen bağ bozumu turlarına ünlüler de destek veriyor.

Kendini ‘Bozcaada aşığı’ diye tanımlayan komedyen ve oyuncu Ata Demirer de çavuş üzümü üretimini desteklemek amacıyla bağbozumu yaptı.  Topladığı üzümlerin tadına baktı, “Yimelere doyamayacaksınız” diyerek, herkesi Ada’ya davet etti. Demirer, ‘Kargalar yimeden sen yi’ diyerek çavuş üzümüne yeni bir reklam spotu buldu.

Ata Demirer, Bozcaadalı üzüm üreticileri ve Kaymakam Mustafa Akın ile birlikte Çayır mevkiindeki bağda üzüm topladı. Makasla kestiği üzüm salkımlarıyla sepetini doldurdu. Bu sırada yaptığı espriler ile hem beraberindekileri kahkahaya boğdu, hem de Bozcaada’nın ünlü çavuş üzümünün tanıtımını yaptı.

Hürriyet’in haberine göre bugünlerde Bozcaada’da bağbozumu günleri yapıldığını, herkesi üzüm toplamaya ve yemeye beklediklerini söyleyen Ata Demirer, “Çavuş üzümü, çok özel bir sofra üzümü. Çok şekerli. Kendine has bir aroması, bir tadı var ve onu daha çok geliştirmek, tanıtmak istiyoruz. Yimelere doyamayacaksınız. O kadar söyleyeyim size. Hepinizi Bozcaada bağ bozumuna bekliyoruz” diye konuştu.

Demirer, “Bu çavuş üzümü endemik bir türdür, çok az bir coğrafyada bulunur. Bildiğim kadarıyla da bir miktar Çanakkale ve Gökçeada’da. Başka da bir yerde olmaz Türkiye topraklarında bildiğim kadarıyla. O zeytinlikler kesilirse, bu bağlar yok olursa, o filmleri çekecek hikayeler de yazamayız ve öyle yerlerde olmaz. Bize soğuk o kış gecelerinde hiçbir şekilde ilham vermez. Ama şu an çok şey verebiliyor” diye konuştu.

Rum asıllı Bozcaadalı bağcı Diyojen Izvinko ise, beklentilerinin piyasanın açılması olduğunu ifade ederek, “Çavuş üzümü için inşallah iyi bir satış olur. Çavuş üzümü Ada’nın geçim kaynağı. İstanbul’a gönderirdik, çok güzel para kazanırdık. Şimdi yaptığımız masrafı kurtaramıyoruz maalesef” dedi.

Çavuş üzümünü desteklemek için bağbozumu turlarına daha önce şarkıcı Feridun Düzağaç katılmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin