Karara bağladığı 15 Temmuz davalarının şimdi de ‘temyiz’ine bakacak!

Türkiye genelindeki 15 Temmuz’la ilişkin darbe davaların temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesinin Başkanı Eyüp Yeşil, şimdi de Yargıtay Ceza Genel Kurulu Başkanlığı görevini yürütecek. Yeşil önceki görevinde karara bağladığı davaların şimdi de temyiz sürecini inceleyecek.

Yargıtay Birinci Başkanvekilliğine seçilen Yeşil’in, Yargıtay 16.Cez D. Bşk. iken, 2019-Haziran tarihli MİT Tırları ana davası kararında mahkeme heyeti başkanı olarak imzası vardı. Yeşil şimdi de Yargıtay Ceza Genel Kurulu Başkanı olarak bu davanın temyiz kararını imzalayacak

1-19 Ocak 2014 tarihinde Adana’da durdurulan içerisinde mühimmat olduğu tespit edilen TIR’larla ilgili soruşturmada Ankara Jandarma İstihbarat Komutanı olarak görev yapan Erdal Turna,  Eyüp Yeşil’in yeni göreviyle ilgili sosyal medya hesabı Twitter’dan açıklama yaptı.

Turna, “Yargıtay 16.Cez D. Bşk. iken, 2019-Haziran tarihli #MitTırları ana davası kararında mahkeme heyeti başkanı olarak imzası bulunan Eyüp Yeşil, şimdi de Yargıtay Ceza Genel Kurulu Başkanı olarak temyiz kararını imzalayacak. Pası kendi attı, golü de kendisi atacak. Ne hukuk ama!..” dedi.

 

Yargıtay Büyük Genel Kurulunca, Birinci Başkanvekilleri Hukuk Genel Kurulu Başkanı Mehmet Kürtül ile Ceza Genel Kurulu Başkanı Abdulhalik Yıldız’ın yaş haddinden emekliye ayrılması nedeniyle boşalan birinci başkanvekillikleri için geçtiğimiz günlerde seçim yapılmıştı.

Başkanvekilliği için ceza bölümünden Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkanı Eyüp Yeşil, hukuk bölümünden ise 1. Hukuk Dairesi Başkanı Hasan Kaya, 8. Hukuk Dairesi Başkanı Fahri Akçin ile 15. Hukuk Dairesi Üyesi Adem Albayrak adaylıklarını açıklamıştı.

Seçim sonucunda, Yargıtay Birinci Başkanvekilliğine, 275 oyla Eyüp Yeşil getirildi. Yeşil, Yargıtay Birinci Başkanvekili ve Yargıtay Ceza Genel Kurulu Başkanlığı görevini yürütecek.

Ergenekon’un aklandığı davalara da bakmıştı

Eyüp Yeşil 15 Temmuz davalarında önce de Ergenekon aklanması, MİT tırlarının durdurulması gibi davalarda da kararlara imza atmıştı. Eyüp Yeşil, Türkiye genelindeki 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin davaların temyiz incelemesini yapan 16. Ceza Dairesinin Başkanlığını yürütüyordu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin