Karamollaoğlu’ndan Kaftancıoğlu’ne destek: Dikta rejimleri ayakta kalamaz

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, yıllar önce attığı tweet’lerden dolayı beş ayrı suçtan 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na destek verdi.

Fikir hürriyetinin ‘muhalefeti tenkit etme hürriyeti’ olmadığını ifade eden Karamollaoğlu, “Fikir hürriyeti yanlış yapan iktidarı tenkit ettiğin zaman vardır. Yoksa yoktur. Herkes bilmelidir ki hiçbir zaman dikta rejimleri uzun dönem ayakta kalamazlar.” dedi.

Partisinin Genel İdare Kurulu, İl Başkanları ve İl Müfettişleri Toplantısı’nda gündemdeki konuları değerlendiren Temel Karamollaoğlu’nun açıklamaları özetle şöyle:

“Adalet bir kişinin iki dudağı arasında”

“Adalet adeta bir numaralı meselemiz. İktidar partisinin de ilk seçtiği kelime adalet. Bu iki konu da iyice aşındırıldı. Artık adalet bir kişinin iki dudağı arasında. Düşünce özgürlüğüne her şeyden çok önem veren Sayın Cumhurbaşkanı okuduğu bir şiirden dolayı hapse girmiş, bundan dolayı adalet duygusunu iyice özümsemişti. Hep adaletten bahsediyordu, şimdi de adaletten bahsediliyor ama onun o zaman tereddüt ettiği adaletten bugün eser kalmadı. Onun okuduğu şiirleri değil, belki bizim okuduğumuz, okumadığımız, hoşumuza gitmeyen şiirleri okuyanlar şimdi hemen hapse sokulabiliyor.

“Adaletin tesisi için kucaklamak şart”

Farklı fikirde olanlar kendi fikirlerini ifade etmekte endişe duyuyorlar. Israrla söylüyorum adalet, sizin hasmınıza gösterdiğiniz adalet duygusuyla ölçülür. Siz hasmınızı acımasızca temel adalet kurallarını bir kenara iterek ezmeye kalkarsanız orada adaletten bahsedilmez. Adaletin tesis edilmesi ise kucaklaşmayı gerektirir. Farklı düşüncelere sahip, zıt inançlar bile bir ülkede huzur içinde yaşayabilmeli, fikirlerini ve düşüncelerini şiddete ve teröre başvurmadan ifade edebilmelidir.

“Kaftancıoğlu’nu alkışlayanlar ne olacak?”

Son olarak Sayın Kaftancıoğlu’na geçmişte söylediği bir takım sözlerden dolayı ağır bir ceza geldi. Buna sevinenler, bunu alkışlayanlar var. Peki onu sevenler, alkışlayanlar ne olacak. Şu anda mağdur olan yüz binlerce KHK mağdurları var. Bunlar ne olacak? Kim bunların haklarını koruyacak. Fikir hürriyeti muhalefeti tenkit etme hürriyeti değildir. Fikir hürriyeti yanlış yapan iktidarı tenkit ettiğin zaman vardır. Yoksa yoktur. İktidarla ilgili hiçbir şey söylemeyin, huzur bozuluyor! Susun! Bu fikir hürriyeti, demokrasi değildir. Önce bunu anlamalı bu arkadaşlar.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin