Karadeniz’in yürekli çocuğu: Kazım Koyuncu 45 yaşında!

Karadeniz şarkılarını tüm Türkiye’ye sevdiren Kazım Koyuncu kanser olduğu haberini aldığında 2004 yılıydı. Hekimler kendisini çok fazla yormamasını tavsiye etse de, Koyuncu konserlerine devam etme kararı aldı. Sahneye olan aşkı ağır basmıştı. Bir yıl sonra, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde verdiği konser son konseri olacaktı. 25 Haziran günü hayata veda etti.

7 Kasım doğum günüydü. Sevenleri her yıl olduğu gibi bu yılda da doğum gününü unutmadı. Kazım Koyuncu’nun 45. doğum gününde onu andılar. ‘Karadeniz’in yürekli çocuğu’, hayattayken söylediği cesur sözlerle sosyal medyada yad edildi.

Koyuncu, haksızlıklara ve ezilen insanlara karşı çıkışlarıyla tanınmıştı. Bazı cümleleri hâlâ akıllarda. İşte onlardan bazıları:

“Bütün dünyanın, bütün toprakları hepimizindir. Bütün şarkılar, dünyadaki tüm insanlarındır, tüm topraklarda memleketimiz.”

“Birbirimizi anlamamız için, aynı dili konuşmamıza gerek yok, ezildikten sonra, hepimiz aynıyız.”

“Ben bir müzisyenim, ondan sonra biraz Karadenizliyim; ama hepsinin ötesinde ben bir devrimciyim. Ve gerçekten doğru bildiğim bir şeyi en azından çok zorlanırsam ortaya koymaktan çekinmem.”

“’Kötü şeyler gördük. Savaşlar, katliamlar, ölen-öldürülen çocuklar gördük. Kendi dilini, kendi kültürünü, kendisini kaybeden insanlar, topluluklar gördük. Yanan köyler, kentler, ormanlar, hayvanlar gördük. Yoksul insanlar, ağlayan anneler, babalar, her gün bile bile sokaklarda ölüme koşan tinerci çocuklar gördük. Biz de öldük. Ama her şeye rağmen bu yeryüzünde şarkılar söyledik. Teşekkürler dünya.”

KISA ÖMÜRE SIĞAN BÜYÜK BAŞARI

Kâzım Koyuncu, 2002 yılında Gökhan Birben ile birlikte Gülbeyaz adlı televizyon dizisinin müziklerini yapmaya başladı. Aynı zamanda dizinin bazı bölümlerinde de oynadı. Dizi yüksek izlenme oranları yakaladı ve özellikle müzikleri büyük ilgi gördü.

Bunun üzerine Kâzım Koyuncu, Türkiye çapında tanınmaya başladı. Hayran kitleleri giderek büyüdü. Konserleri doldu taştı. 2003’te ikinci solo albümünün kayıtlarına başladı. Bir yıl içinde Hayde adlı ikinci albümünü çıkardı ve bu albümle yılın en çok satan albümlerinden birine imza atmış oldu.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin