Kanal İstanbul aleyhine hazırladığı rapor sümen altı edilmişti! DSİ Genel Müdürü Aydın emekliye ayrıldı

Kanal İstanbul aleyhindeki raporu hazırlayan Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, emekliye ayrıldı.

ANKA’nın geçtiği habere göre, DSİ’nin Kanal İstanbul’a karşı çıkan raporunun ÇED raporunda görüş veren DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, emekliye ayrıldı. 55 gün izin kullandıktan sonra 16 Nisan itibarıyla emekliye ayrıldığını söyleyen Aydın “Kişisel tasarrufum Kanal İstanbul ile alakası yok.” dedi.

HAZIRLADIĞI RAPOR SÜMEN ALTI EDİLMİŞTİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, DSİ’nin Kanal İstanbul Projesi için sunduğu görüşün ÇED raporunda “sümen altı edildiğini” söylemişti. Karaca’nın açıklamasına göre DSİ Raporu’nda Kanal İstanbul nedeniyle Terkos Gölü için 375 milyon metreküp su kaybı olacağı yer alıyordu ancak bu kayıp ÇED raporuna “30 milyon metreküp su kaybı olacak” diye yazıldı. Yine Sazlıdere Barajı’nda yıllık su kaybı DSİ’ye göre 52 milyon metreküp olarak öngörülürken ÇED Raporu’nda sadece “2,7 milyon metreküp” olarak kayda geçti.

Karaca, “Kanal İstanbul Projesinin hayata geçmesi halinde en iyi ihtimalle 70 milyon metreküp, kötü senaryoda ise 427 milyon metreküp su kaybı olacak. Bu, her 3 İstanbulludan 1’i susuz kalacak demek.” ifadelerini kullanmıştı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin