Kanada, Proud Boys’u ‘terör örgütü’ ilan etti

Donald Trump destekçisi ve ırkçı görüşleriyle bilinen Proud Boys adlı örgüt, Kanada tarafından ‘terör örgütü’ olarak kabul edildi.

Kanada Kamu Güvenliği Bakanı Bill Blair, kararın 6 Ocak’ta ABD Kongre binasına yönelik saldırıda Proud Boys grubunun önemli rol oynamasına dayandığını belirtti. Kararla birlikte, Proud Boys grubunun ülkedeki mal varlıkları dondurulabilecek ve grup üyeleri şiddet eylemlerine karışırlarsa “terörist saldırı” ile suçlanabilecek.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, tümüyle erkeklerden oluşan ve göçmen karşıtı olan örgütün sicili, siyasi şiddet olaylarıyla dolu. 2016 yılında Vice Media’nın kurucularından Kanadalı Gavin McInnes tarafından kurulan örgüt, bir önceki ABD Başkanı Donald Trump’a desteğiyle öne çıkmıştı.

KONGRE BİNASINI BASMIŞLARDI

Geçen hafta ABD İç Güvenlik Bakanlığı, son başkanlık seçimlerinin sonucundan memnun olmayan aşırı grupların, 6 Ocak’ta Amerikan Kongresi’ne düzenlenen saldırıyla cesaretlenip daha büyük bir tehlikeye dönüştüğü uyarısında bulunmuştu.

Bakanlığın açıklamasından saatler sonra, ABD Adalet Bakanlığı Proud Boys’un Seattle’daki yapılanmasının liderlerinden bazılarının Kongre saldırısıyla bağlantılı olarak yakalandığını duyurmuştu. Kanada Kamu Güvenliği Bakanı Blair, “ideolojik temelli aşırıcı şiddet tehdidinin artmakta olduğunu” belirtti ancak örgütün Kanada’daki varlığı konusunda detay vermedi. Blair, 2018’den bu yana örgütle ilişkili şiddetin yoğunlaşmakta olduğunu gözlemlediklerini kaydetti.

TRUMP KINAMAMIŞTI

Proud Boys’un adı, özellikle Black Lives Matter (Siyahların Yaşamı Değerlidir) hareketine karşı sokak çatışmalarına karışmasıyla anılıyor. 30 Eylül 2020’de eski ABD Başkanı Donald Trump, Joe Biden ile karşı karşıya geldiği canlı televizyon tartışmasında Proud Boys grubuna adeta destek çıkar sözlerle değinmişti.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin