‘Kamu harcamaları olmasa büyüme eksiye düşecek’

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Türkiye’nin ikinci çeyrekteki büyüme rakamlarıyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Devlet harcamaları üç ayda yüzde 50 artmış. Devlet harcamalarındaki büyük artışın örtülü ödenek, savunma, güvenlik ve terörle mücadele nedeniyle yapılan büyük çaplı silah, mühimmat harcamalarından kaynaklandığı, operasyonlara ayrılan kaynakların üç ayda adeta patlama yaptığı açık bir şekilde kendisini gösteriyor.”

Evrensel gazetesindeki habere göre Toprak, kamu harcamaları olmasa büyümenin negatife döneceğini ileri sürüyor. Erdoğan Toprak ayrıca ilk ve ikinci çeyreği karşılaştırarak şu analizi yaptı:

“Ekonomi, 2015’in son çeyreğine göre, 2016’nın ilk yarısında yüzde 1,8 küçüldü. TÜİK’in açıkladığı ikinci çeyrek büyümesinin nereden kaynaklandığına bakıldığında ise sanayi, ihracat, tarım, üretim ve istihdamdan büyümeye gelen bir katkı yok. Büyümenin, hane halklarının ilk çeyrekte yüzde 7,1 olan ve ikinci çeyrekte yüzde 5,2’ye gerileyen tüketim harcamaları ile devletin ilk çeyrekte yüzde 10,9 olan nihai tüketim harcamalarının, ikinci çeyrekte yüzde 15,9’a yükselmesinden kaynaklandığı görülüyor. Devlet harcamaları üç ayda yüzde 50 artmış. Bu harcamalarda olmasa, büyüme hızı negatife dönüşecek. Ekonomi yönetimindeki bakanlar, büyümedeki düşüşün 15 Temmuz darbe girişiminden kaynaklandığını savunarak, ekonomideki kötü gidişin gerçeklerini gizlemeye çalışıyorlar.”

Erdoğan Toprak, ayrıca Güneydoğu’ya yönelik açıklanan kalkınma paketiyle ilgili de şu yorumda bulundu:

“Kaynağı belirsiz, hayali kalkınma paketleriyle halkın gözünü boyamaya çalışan iktidar, anayasaya aykırı, hukuksuz KHK’larla toplumsal barışı ve ortak aklı, uzlaşı atmosferini yok edecek adımları peş peşe atmaya devam ediyor.”

EKONOMİSTLER ENDİŞELİ

Bu yılın Nisan-Mayıs-Haziran aylarında Türkiye’nin büyümesi yüzde 3,1 olarak açıklanmıştı. İktisatçılar açıklamanın yapıldığı günden bu yana, büyümenin gerekçelerini tartışırken, birçok uzman ekonomist büyüme rakamlarının göz boyayıcı olduğunu söylüyor.

Türkiye’nin yüzde 3,1’lik büyümesinin sektörlere dağılımını, CNN Türk ekonomi editörü Emin Çapa şöyle açıkladı: Halk %3,4; Kamu %1,9; Stok %0,2; Özel Sektör %-0,3; ve Net İhracat %-2,1. Bu rakamlara göre büyümenin taşıyıcı hâlâ kamu harcamaları.

Bu da aslında ülkenin kendi ürettiği değeri (devlet gelirleri, vergiler vs.) yine kendi tükettiği (kamu alım satımları) anlamına geliyor. Öte yandan ilk çeyrekte yüzde 4,8 olarak açıklanan rakamın, ikinci çeyrekte yüzde 3,1’e düşmesi de tablonun aşağı doğru seyrettiğini gösteriyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin