Kaftancıoğlu’na yedi yıl önceki twitlerden dolayı 9 yıl 8 ay hapis cezası

Sosyal medyada yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek beş suçlamadan dava açılan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında karar verildi. Mahkeme Kaftancıoğlu’na toplamda 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verdi.

Tutuklama kararı vermeyen mahkeme Kaftancıoğlu’na okuduğu hiciv nedeniyle de indirim uygulamadı. Kaftancıoğlu karara istinaf mahkemesinde itiraz edecek.

Kaftancıoğlu, 2012-2017 tarihleri arasında sosyal medyada yaptığı paylaşımlarından yargılanıyordu.

Yargılamayı yapan İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti başkanı Akın Gürlek, daha önceki verdiği ceza kararlarıyla da öne çıkmıştı. Gürlek’in, eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Barış Akademisyenleri davasında bir akademisyene verilen şehit cenazesi ziyaret etmesi yönünde hükmü, ÇHD’li avukatların davalarında verdiği kararları dikkat çekmişti. Gürlek, halen devam eden Sözcü Gazetesi davasına da bakıyor.

Duruşma sonrası açıklama yapan Kaftancıoğlu,”Kararlar saray odalarında alınıyor. Bu dava İstanbul’u, İstanbul halkına kazandıranları cezalandırma davasıydı. Bu karar İstanbul halkını cezalandırmaktır. Vesayet sistemi bitene kadar susmayacağız” dedi.

Kaftancıoğlu’na “terör örgütü propagandası” suçundan 1 yıl 6 ay hapis, “kamu görevlisine alanen hakaret” suçundan 1 yıl 6 ay 20 gün, “Cumhurbaşkanına alanen hakaret” suçundan 2 yıl 4 ay, “Türkiye Cumhuriyeti devletini alanen aşağılama” suçundan 1 yıl 8 ay, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçundan ise 2 yıl 8 ay olmak üzere toplamda 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verdi.

İstanbul 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşması salonun küçük olması nedeniyle 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin salonuna alındı. Duruşmayı çeşitli ülke konsoloslukları, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, milletvekilleri ile çok sayıda kişi takip etti.

Okuduğu hiciv mahkeme dosyasına girdi

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada mahkeme heyeti Kaftancıoğlu’nun sosyal medya hesabından paylaştığı, önceki duruşma öncesi adliye önünde yaptığı açıklamada okuduğu şiirini de dosyaya ekledi. Kaftancıoğlu’nun okuduğu şiir, Nâzım Hikmet’in Peyami Safa’ya hicviydi. Hiciv şöyleydi:

Sen bu kavgada
bir nokta bile değil,
bir küçük, eğri virgül,
bir zavallı vesilesin!..
Ben kızabilir miyim sana?
Sen de bilirsin ki, benim adetim değildir
bir posta tatarına
bir emir kuluna sövmek,
efendisine kızıp
uşağını dövmek!

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin