Kaçırılan eğitimci Orhan İnandı için Oslo’da protesto

HABER | ENGİN TENEKECİ, OSLO

Kırgızistan’da kaybolan ve yaklaşık 15 gündür haber alınmayan, Sapat okullarının kurucusu Orhan İnandı için dün Norveç’in başkenti Oslo’da gösteri düzenledi.

Oslo Meclisi’nin önünde toplanan grup, ellerindeki pankartların yanı sıra “Orhan İnandı serbest bırakılsın” şeklinde sloganlarla çağrıda bulundu.

Kayıp Orhan İnandı’nın bir an önce bulunmasını ve Birleşmiş Milletler kararı gereğince korunmasını talep eden grup, emsal kaçırma vakalarını da anlattıkları bir basın açıklaması da okudu.

Gösteriye telefonla bağlanan Orhan İnandı’nın eşi Reyhan İnandı, konuşmasında dün, Orhan İnandı gündemi ile toplanan Kırgız meclisinin aldığı kararlardan bahsetti. Görüşme sonrasında grup sakince dağıldı.

Ülkenin en yüksek trajlı gazetesi Aftenposten, geçtiğimiz günlerde Orhan İnan’dınım kaçırılma olayına geniş yer vermişti. Norveç’in tanınmış gazetecilerinden Jørgen Lorentzen’in “Türkiye demokrasiyi hapsediyor” başlıklı yazısında, Türkiye’de MİT tarafından yurtdışından kaçırılanlara ve Sedat Peker’in videolarına değinilmişti.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin