Julian Assange’ın itirazı reddedildi; ABD’ye iadeye ediliyor

İngiltere’nin başkenti Londra’da Yüksek Mahkeme, Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmesine ilişkin mahkeme kararına itirazının reddedildiğini açıkladı. İngiltere Yüksek Mahkemesi’nden bir sözcü, “Başvurunun tartışılabilir bir hukuk noktası oluşturmaması gerekçesiyle başvuru Yüksek Mahkeme tarafından reddedildi” açıklamasını yaptı.

Assange’ın ABD’ye iade edilmesine ilişkin kararın şimdi İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel tarafından onaylanması gerekiyor.

ABD, 50 yaşındaki Avustralya doğumlu gazeteci Assange’ın kurduğu WikiLeaks’in çok sayıda gizli ABD askeri kayıtları ve diplomatik yazışmaları yayımlaması nedeniyle yargılanmasını istiyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında Londra’daki Yüksek Mahkeme’de görülen davada, Assange’ın zihinsel sağlık sorunları nedeniyle intihar riski altında olduğu gerekçesiyle ABD’ye iade edilmemesi gerektiğine karar verilmişti. Ancak Yüksek Mahkeme’nin karara itiraz hakkı verdiği ABD’nin yaptığı itiraz başvurusundan sonra mahkeme ABD lehine karar vermişti. Assange ise Yüksek Mahkeme’nin Aralık 2021’de kendisinin ABD’ye iade edilmesine dair kararına itiraz etmek için başvuruda bulunmuştu

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin