İsviçre’de referandum: Burka yasağı kabul edildi

İsviçre’de bugün ulusal düzeyde üç konuda referandum yapıldı.

Birinci konu burkanın ülke genelinde yasaklanması yüzde 52 oyla kabul edildi. İkinci referandum konusu ise dijital kimlik ve pasaport yasasıydı. Yasa yüzde 64 oy oranıyla reddedildi. Bir diğer halk oylaması konusu da Endonezya ile serbest ticaret anlaşması yapılmasıydı. Bu anlaşma ise yüzde 51 oyla kabul gördü. Bu referanduma halkın katılım oranı yüzde 40,3 oldu.

Burkanın yasaklanması

Sol’un haberine göre burkanın yasaklanması konusunda zaten federal hükumet karar almıştı. Güvenlik kontrolü ve mahkemelerde yüzün gizlenmemesi konusunda yürürlükte bir yasa vardı, bu yasaya göre mahkemelerde, polis ve jandarma kontrollerinde yüzün gizlenmemesi gerekiyor.

Irkçı ve yabancı düşmanı politikalarıyla tanınan SVP (UDC) adlı parti burkanın tamamen ülke genelinde yasaklanmasını referanduma taşıdı. Buna göre burka ve peçe kamusal alanlarda, parklarda ve AVM’lerde yasaklanacak. Burka ve peçe sadece ibadethanelerde ve karnavallarda kullanılabilecek, yine bu yasaya göre toplantı ve yürüyüşlerde yüzlerini kapatanlara, idari para cezası ve hapis cezası uygulanacak.

Burka konusunda İsviçreli sol partiler ve işçi sendikaları “hayır” oyu kullanılmasını önererek, burka yasağının ayrımcılığı daha da körükleyeceği ve birlikte yaşamaya engel teşkil edeceğini savundular.

Dijital kimlik ve pasaport yasası reddedildi

Bir ülke vatandaşlarının kişisel kimlik ve pasaport verileri devletin güvencesi ve kontrolünde olması gerekirken, bu yeni yasaya eğer kabul edilseydi, yeni dijital kimlik ve pasaportların yapımı ve kontrolü özel şirketlere devredilecek ve şirketlere gelir kaynağı sağlayan bir hale getirilecekti. Büyük tepkilere neden olan bu yasaya göre kişisel verilerin üçüncü şahıslar tarafından kötüye kullanılmasının kolaylaşacağı iddia ediliyordu. Bu konu halk tarafından kabul edilmeyerek reddedildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin