İsveç Kralı: Koronavirüs stratejimiz başarısız oldu

İsveç Kralı 16. Carl Gustaf, kraliyet ailesiyle Noel döneminde televizyonda yapılan yıllık değerlendirme programında, 2020 yılını “korkunç” bir yıl olarak değerlendirdi. Gustaf, ülkesindeki Koronavirüs stratejisinin başarısız olduğunu söyledi.

Kovid-19 salgınına karşı diğer ülkelerden farklı bir yaklaşım benimseyen ve ‘sürü bağışıklığı’ stratejisi ile kısıtlamalara gitmeyen İsveç eleştirilere maruz kalmıştı. 10 milyon nüfusa sahip İsveç’te toplam 350 bin koronavirüs vakası tespit edildi, Kovid-19 nedeniyle 7.800 can kaybı oldu.

Normalde güncel ve siyasi konularla ilgili yorum yapmayan Kral Gustaf, “Başarısız olduğumuzu düşünüyorum. Çok sayıda insan öldü, bu korkunç bir şey” diye konuştu.
“İsveç halkı zor koşullarda çok büyük acılar yaşadı. İnsan, ölen yakınlarına veda edemeyen aile fertlerini düşünüyor. Bu travmatik ve zorlu bir deneyim olmalı.”

Covid-19’a yakalanma korkusu olup olmadığı sorulduğunda, 74 yaşındaki Kral, “Son zamanlarda daha açıktan hissediliyor, daha yakınımıza geldi. Kimse böyle bir şey istemez” dedi.

İsveç, kurallara uymayanlara karşı yasal yaptırımlar yerine, yurttaşların sorumluluk duygularına ve sivil görevlerine hitap edecek şekilde gönüllülük esas alındı ve sadece tavsiyelerde bulunma yöntemini izledi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin