İşte NBA tarihindeki Türk oyuncuların performansı

Bu zamana kadar NBA’in parkelerinden 11 Türk oyuncu geçti. Enes Kanter, Mehmet Okur, Hidayet Türkoğlu gibi isimlerin formasını terlettiği NBA’e son olarak Furkan Korkmaz ve Cedi Osman da dahil oldu.

NBA’ye katılan 11 oyuncudan ilki Mirsad Türkcan olmuştu. Türkcan, Michael Jordan’lı, Charles Barkley’li, Hakeem ‘’The Dream’’ Olajuwan’lı ve Patrick Erwing’li ligde sadece 17 maçta mücadele edebilmişti. Mirsad Türkcan’ın ardından bu lige dahil olmayı başaran 10 oyuncudan kimisi rakip potaları bombardımana tutarken, kimisi de gösterdikleri performanslarla sönük kaldı.

Koronos’tan Zafer Çağrı’nın haberine göre, Türk basketbol tarihine kazınan en önemli sayı istatistikleri Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur’a ait. Hidayet Türkoğlu atmış olduğu 11022 sayı ile en skorer isim olurken, onu 8561 sayı ile Mehmet Okur takip etti. NBA kariyeri boyunca 634 karşılaşmaya çıkan Mehmet Okur, maç başına 13.5 sayı ile NBA’de mücadele eden Türk oyuncular klasmanında maç başına en fazla sayı ortalamasına sahip isim olmayı başardı.

Hidayet Türkoğlu, Amerika kariyeri boyunca atmış olduğu sayılarla tüm zamanların en skorer 303. ismi olurken, Mehmet Okur ise bu listede kendisine 461. sırada yer buldu.

Son dönemde ülkemizi başarıyla temsil eden Enes Kanter ise şu zamana kadar oynadığı 669 karşılaşmada rakip potalara 7736 sayı atmış durumda. Enes’in genç yaşı ve gelecek vaat eden NBA kariyerine bakılırsa, Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur gibi isimleri geçmesi zor olmayacaktır. İşin ribaund toplama kısmında ise Enes Kanter, rakiplerini geride bırakmış durumda.

ASİST VE RİBAUND

Dünyanın en prestijli arenasına asist yapma özelliği çok elit olan oyuncular gönderemedik ama bireysel olarak bazı performanslar da ön plana çıkmadı değil. Kariyer asist ortalaması 2.8 olan Hidayet Türkoğlu, 2008-2009 sezonu konferans finalinde Cleveland’a karşı oynanan ilk karşılaşmada yapmış olduğu 14 asist ile hem kariyer rekorunu kırdı hem de NBA’de bir maçta en çok asist yapan Türk oyuncu oldu. Kariyeri boyunca toplamda yapmış olduğu 2832 asist ile lider olan Hidayet’i, Utah Jazz’in efsane ismi Mehmet Okur 1089 asist ile takip etti.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin