İşte Meral Akşener’e ‘feto’ soruşturmasının belgeleri

Tr724 Haber Merkezi

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ve gizlilik kararı alınan terör soruşturmasının yankıları sürerken, 2017 yılında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın İYİ Parti lideri hakkında terör soruşturması yürüttüğünün belgeleri ortaya çıktı.

İngilizce yayın yapan Nordic Monitor’ün haberine göre 15 Temmuz’dan sonra binlerce örneği yaşanan tirajikomik terör soruşturması şu şekilde gelişti:

18 Ağustos 2016 tarihinde Antalya Valisi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Münir Karaoğlu’na imzasız bir ihbar mektubu ulaşır. 5 sayfalık ihbar mektubunda eski Antalya Belediye başkanı Mustaya Akaydın ve ekibi hakkında sözde ‘Fetö’ ve ‘Paralel Devlet Yapılanması” ile ilgili olarak çeşitli iddialar dile getirilir.

Onlarca ismin geçtiği ihbar mektubunda, belediyenin koruma personeli Turan Yazar’ın Merak Akşener’in MHP genel başkanı olması için MHP Antalya İl Başkanlığı ve delegeler nezdinde görüşmeler yaptığı iddia edilir.

Komplo teorileri ve akla hayale gelmedik iddialardan oluşan ihbar mektubu valilik tarafından işlem yapılması için Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilir.

Antalya Cumhuriyet Başsavcı vekili Mehmet Karakaya 12 Nisan 2017 tarihinde yolladığı yazı ile Antalya Emniyeti’ne ihbar mektubu ile ilgili olarak adı geçen tüm şahıslarla ilgili soruşturma talimatı verir.

16 ay süren çalışma sonrasında Antalya Emniyeti tam 58 kişi hakkında hazırladığı soruşturma tutanaklarını Antalya Başsavcılığı’ına gönderir.  Emniyet’in yolladığı istihbarat ve tahkikat belgelerinde Meral Akşener hakkında bir dosyanın düzenlenmiş olduğu görülür.

Emniyet’in 15 temmuz sonrası yürütülen soruşturmalarda binlerce insanın mağdur olmasına yol açan hukuksuz iddialar paralelinde 58 kişi için madde madde tutanak tuttuğu anlaşılır.

Akşener’in GBT kaydı, banka hesapları ve cep telefonu incelenirken, üye olduğu sendika ve dernekler de soruşturulur. Yine SGK kaydının incelendiğinin anlaşıldığı soruşturma evrakında Akşener’in eşine ve oğluna ait nüfus kayıt ve adres bilgileri  de dosyaya eklenir.

Somut bir sonucu ulaşılamadığı anlaşılan tutanaklarda Akşener’in isminin yer almış olması manidar olarak görülüyor. Yine mektupta ismi geçen isimlerden Kemal Kılıçdaroğlu, Mustafa Akaydın ve dönemin Antalya belediye başkanı Menderes Türel hakkında dokunulmazlıkları bulunduğu gerekçesiyle soruşturulma yapılamadı notu düşülmüş. Ancak meclis 20 Mayıs 2015 tarihinde terör kapsamı suçlar başta olmak üzere bütün milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırmıştı. Bu sebeple Akşener’in özellikle dosyaya dahil edildiği anlaşılıyor.

30 Ağustos resepsiyonunda Külliye’ye giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile samimi pozlar veren Akşener, 16 temmuz tarihinde kendisi hakkında yürütülen gizli soruşturma ile ilgili olarak gizliliğin kalkması ve ifadesine başvurulması için dilekçe vermişti. Kulislerde yer alan bilgilere göre herhangi bir dokunulmazlığı bulunmayan Akşener hakkında yürütülen dosyanın Erdoğan’ın talimatını beklediği dile getiriliyor.

Erdoğan yerel seçimler zamanında 9 Mart günü Elazığ mitinginde Akşener’i sert sözlerle eleştirmiş ve kendisine hitaben “Birileri şu an cezaevinde süre dolduruyor aynı yola sen de düşebilirsin. Neden? Cumhurbaşkanı’na iftira atamazsın. Hanımefendinin kaçacak deliği de yok. Çünkü o milletvekili de değil. Onunla hemen hesaplaşacağız. Onun hesabı ağır olacak” ifadelerini kullanmıştı.

DİPLOMATİK SKANDALDAN DÖNÜLMÜŞ

Haberde geçen bir başka ayrıntı zor günler geçiren Türk-Amerikan ilişkilerinde yeni bir skandalın kıyısından dönüldüğünü de ortaya koyuyor. Mustafa Akaydın’ın 2013 yılında ABD ziyareti esnasında tanıştığı Amerikan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi hakkında da ihbar mektubunda ismi geçtiği için soruşturma açıldığı anlaşıldı. Açık kimlik ve adres bilgilerinin tespit edilemediği için işlem yapılamadığı notunun düşüldüğü tutanakta dünyaca ünlü siyasetçi hakkında bilgiye ulaşılamaması sonucu bir krizin şans eseri önlendiği görülüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin