İstanbul’da oy pusulası eksik iddiası

Tr724 ÖZEL HABER | İLKER DOĞAN

İstanbul’da büşükşehir belediye başkan adayları için basılan oy pusulalarının eksik olduğu ileri sürüldü. Yasaya göre fazla basılması gereken pusula nasıl eksik olabilir? Kafaları karıştıran bu iddia, “Sandıklardaki eksikler, el altından mı tamamlanacak?” sorusunu gündeme getirdi.

Edinilen bilgilere göre, seçimde görev alacak memurlarla yapılan toplantılarda her sandıkta 5-6 pusulanın eksik çıkabileceği söylendi. Pazar günü sandık görevlisi olarak çalışacak olan memurlara, “Büyükşehir adaylarının pusulaları eksik. Her sandıkta 5-6 pusula eksik olabilir. Ama gelmeyen seçmenler olacaktır. Sorun olmaz. İlçe adaylarının pusulalarında sorun yok.” denildiği öğrenildi.

PUSULALAR NEDEN EKSİK?

Normal şartlarda oy pusulalarında eksik değil fazla olması lazım. Zira Yüksek Seçim Kurulu, yasaya göre ihtiyaten her seçim öncesinde fazla oy pusulası basmak zorunda. YSK, bu seçimde de İstanbul ve Ankara İl Seçim Kurullarının başvurusu üzerine, her sandık için 365 oy pusulası basımı kararı almıştı. Ülke geneline 57 milyon seçmenin listelere kayıtlı olduğu seçimler için 72 milyon oy pusulası basılacağı belirtilmişti. Bu arada Türkiye’deki toplam sandık sayısı 194 bin 715…

İSTANBUL’DA 1 OY BİLE ÖNEMLİ

Özellikle kıyasıya bir yarışa sahne olan İstanbul Büyükşehir’de oy pusulasında eksiklik olması kafaları karıştırdı. Çünkü anketlere göre İstanbul’da kıyasıya bir yarış var. Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu da, Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım da ipi göğüsleyebilir. İstanbul’da 1 oy her şeyi değiştirebilecek öneme sahip. Oy pusulalarının eksik çıkması, ‘Eksik sandıklar birileri tarafından el altından tamamlanacak’ iddialarını da beraberinde getirdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin