İstanbul’da kaçırılan Gökhan Güneş’ten 2 gündür haber yok!

İstanbul Başakşehir’de elektrikçi olarak çalışan sosyalist Gökhan Güneş güpegündüz kaçırıldı. Güneş’in kaçırılma görüntüleri bir güvenlik kamerası tarafından kaydedilirken ailesi Gökhan Güneş’i kaçıranların polis olduğu söyledi.

Etkin Haber Ajansı’nın haberine göre, İstanbul’un İkitelli semtinde oturan Gökhan Güneş, önceki sabah hastaneye gitti. Hastaneden çıktıktan sonra saat 12.17’de nişanlısını arayıp işyerine gideceğini söyleyen Güneş, işyerindeki arkadaşını da arayarak otobüse bindiğini söyledi.

İşyerindekilerin arayıp Güneş’in gelmediğini haber vermesi üzerine kardeşi Nurhayat Güneş hastanelere ve karakollara giderek Gökhan Güneş’i aradı. Nurhayat Güneş şöyle konuştu:

“Dün İkitelli’de hastaneden çıktıktan sonra 12.17’de nişanlısı ile konuşmuş. Otobüsteyim işe geçiyorum demiş. İşyerindeki arkadaşıyla da konuşmuş geliyorum yemeğe yetişirim demiş. Sonrasında kendisinden haber alamadık. En son İkitelli’de hastaneden çıktıktan sonra görülmüş yani. İşyeri Başakşehir’de. İşyerine gitmeyince arkadaşı beni aradı. Ben de telaşlandım, telefonunu aradım ulaşamayınca, tanıdık birkaç kişiye sordum. Sabah 11.00 gibi İkitelli’de evimizin olduğu yerde börekçide kahvaltı yapmış, yeni akbil almış HES kodu ile eşleştirmiş, otobüse binip hastaneye gitmiş. Belki telefonunu çaldırmıştır diye 4-5 saat kadar bekledim sonrasında karakola gittik, hastanelere sordum. Avukatlarımız Vatan’daki TEM polislerini aradı. Fakat burada yok dediler.”

‘POLİS DAHA ÖNCE DE KAÇIRMAYA ÇALIŞTI’

Kardeşinin daha önce de kaçırılmak istendiğini söyleyen Nurhayat Güneş, “Devlet tarafından kaçırılmış olma ihtimalinden şüpheleniyoruz. Daha önce de aynısını yaptılar. 2 sene önce de gözaltına alındı ve bize 1 gün geçtikten sonra haber verdiler. Zaten sürekli tacizler vardı, takip ediliyordu. Daha önce de kaçırılmak istendi.” dedi.

Gökhan Güneş’i bulmak için girişimlerini sürdüren ailesi ve arkadaşları Başakşehir’de çalıştığı inşaatın şantiyesi yakınlarındaki bir kamera kaydına ulaştı ve savcılığa başvurdu.

Aile bugün saat 13.30’da İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenleyecek.

KAMERA KAYDINA ULAŞILDI: OTOBÜSTEN İNDİKTEN SONRA KAÇIRILDI

Kamera kayıtlarında Gökhan Güneş otobüsten indikten sonra 5 kişi tarafından zorla bir araca bindiriliyor. Güneş’in, Şehit Abdülselam Özatak İlköğretim Okulu durağında indiği görülüyor.

Güneş otobüsten inmeden önce yolun karşısında duran Nissan marka araçtan 3 kişi inerek otobüs durağına doğru geçiyor. Durakta bekleyen başka bir araçtan inenlerle birlikte Gökhan Güneş’in etrafını saran bu kişiler zorla araca bindiriyor.

Gökhan Güneş’in kaçırılmasına ilişkin Ezilenlerin Hukuk Bürosu’nun Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Daha önce çok defa polis tarafından tehdit edilen müvekkilimiz Gökhan Güneş, dün öğle saatlerinde işyerine gittiği sırada 4-5 kişi tarafından zorla bir araca bindirilerek kaçırıldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne soruyoruz #GökhanGüneşNerede” ifadelerine yer verildi.

Gökhan Güneş’in kaçırıldığına dair görüntülere ulaşan aile, polislerin akşam saatlerinde ilk başvuruyu yaptıkları İkitelli Polis Karakolu’na gitti. Görüntülerin olduğu CD’yi polislere veren Gökhan Güneş’in babası ve halasına polisler, “Dosyayla ilgilenen kişi sabah burada olacak. Biz CD’yi açıp bakamayız” diyerek hiçbir işlem yapmadan karakoldan gönderdi.

‘ÇOCUĞUMU BANA VERSİNLER’

Görüntülere kendi çabalarıyla ulaştıklarını ve karakola teslim ettiklerini söyleyen anne Nazife Güneş, “Devlet var diyorlar hani devlet? Benim çocuğum nerede? Ben çocuğumu istiyorum. Polislerin yaptığını da biliyorum. Çıksınlar çocuğumu versinler bana, göstersinler. Ben çocuğumun canından endişe ediyorum” dedi.

Kamera görüntülerini karakola kendisinin götürdüğünü dile getiren baba İbrahim Güneş, “Ben götürdüm CD’yi güvenlik kuvvetlerine kabul etmediler. Yeniden fotoğrafçıya gidip CD’ye çektik. CD’yi aldı, paket yaptı, dosyaya koydu, hiç izlemediler. Sabah 8.00’de gelin dediler. Bizim çocuğumuz canlı mı, ölü mü ne olduğu belli değil” diye konuştu.

GERGERLİOĞLU: BU KAÇINCI GÖZ GÖRE GÖRE

Twitter hesabından açıklama yapan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Gökhan Güneş’in akıbetini İçişleri Bakanlığı, İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne sordu.

Gergerlioğlu, “İstanbul’da kaçırılma!!! Gökhan Güneş işyerinin kapısında zorla kaçırıldı. Görüntüler işyeri kamerasında var ancak avukatlar görüntülere henüz ulaşamadılar. SORUYORUZ! Neler oluyor? Bu kaçıncı, göz göre göre.!?” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin