İstanbul yoğun bakımda!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN

Türkiye’de hastalığın merkezi konumunda olan İstanbul’da alarm zilleri çalmaya başladı. Zira vaka sayısı 28 bini bulan İstanbul’da hastanelerin yoğun bakım üniteleri dolmak üzere. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya göre ise sorun yok. Koca, İstanbul’da yoğun bakım yataklarının doluluk oranının yüzde 59,5 olduğunu iddia ediyor. Bakan’ın açıkladığı rakamlara göre yoğun bakımdaki koronavirüslü hasta sayısı bin 667. Dün itibariyle toplam vaka sayısı 47 bini aştı. Bir günde artış miktarı 4 bin 747. Sağlık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl ocak ayında yapılan açıklamada yoğun bakım ünitelerinde doluluk oranının yüzde 74 olduğu duyurulmuştu. Bu arada, Türkiye’de 1000 kişiye 2,8 yatak düşerken, OECD ortalaması ise 3,7. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve konunun uzmanları İstanbul için defalarca sokağa çıkma yasağı istedi. Ancak ‘önce üretim’ diyen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan oralı bile olmadı. Dün gece aniden 31 ilde yasak getirildi. Marketlere hücum eden halk, sosyal mesafeyi unuttu. Uzmanlar, vaka artış hızının böyle devam etmesi durumunda, yoğun bakım ünitelerinin tamamen dolmasının en fazla 1-2 hafta süreceğini söylüyor. 

İktidar temsilcileri aksini iddia etse de Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de yoğun bakım servislerinin dolmaya başladı. Özellikle hastalığın merkezi durumundaki İstanbul için alarm zilleri çalmaya başladı. İddiaya göre vaka sayısı 28 binleri bulan İstanbul’da yoğun bakım servislerinin doluluk oranı yüzde 90’ları buldu. Bazı hastanelerin yoğun bakım servisleri dolduğu için hasta kabul etmediği ileri sürülüyor. Bazı sağlık kuruluşlarında ise ameliyathanelerin yoğun bakım olarak hazırlandığı ve olası agresif bir artışta buraların da kullanılabileceği iddia ediliyor. 

Hastalığın ne zaman ‘pik’ yapacağı bilinmiyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önümüzdeki 1-2 haftanın kritik olduğunu anlatıyor. Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin de tam izolasyon sağlanamadığı için virüsün daha fazla yayıldığını anlatıyor: “Tam izolasyon yapamıyoruz. Yoğun bakımlarda sıkıntı yaşanacağını bekliyoruz” 

HASTALIĞIN HIZI YAVAŞLATILAMADI

İktidar temsilcileri ‘virüsün hızının yavaşladığını’ söyleye dursun, son rakamlara göre vaka sayısı 47 bini aştı. Bu hastaların yüzde 60’ı İstanbul’da… Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı son rakamlara göre, ölü sayısı bin 6 olarak kayda geçti. Bir günde enfekte olan vaka sayısı ise 4 bin 747 olarak açıklandı. Toplam yoğun bakım hasta sayısı bin 667. Uzmanlar, hastalığın yayılmasının engellenemediği için önümüzdeki günlerde yoğun bakım servislerinde ciddi yığılmalar yaşanacağını söylüyor. Virüs bu hızla yayılmaya devam ederse çok değil, 2 hafta içinde yoğun bakım servisleri tamamen dolacak.

İLERİ DÜZEYDE YOĞUN BAKIM YATAK SAYISI 13 BİN 211

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da konuyla ilgili rakamlar açıklamıştı. Türkiye’de 13 bin 211’i ileri düzeyde olmak üzere toplam 25 bin 466 erişkin yoğun bakımı kapasitesi olduğunu söyledi. Kovid-19 hastaları için ‘İleri Düzey (3. düzey)’ yatak gerekli. Bu yataklar ventilatörlü (solunum cihazı olan) yoğun bakım yatakları. 13 bin 211’in dışındakiler ise tüm branşların kullandığı 1. ve 2. düzey yoğun bakım yatakları yani ventilatörsüz. Bu arada mevcut yoğun bakım yataklarının tamamı boş değildi! Sağlık Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl ocak ayında yaptığı açıklamaya göre yoğun bakım yataklarında doluluk oranı yüzde 74’tü. Bu arada insanlar hastalanmaya devam etti. Türk Dahiliye ve Cerrahi Yoğun Bakım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Cem Kıraklı, geçtiğimiz günlerde BBC’ye verdiği röportajda, vebtilatörlerin yüzde 90’ının şu anda boş olmadığını ve kullanımda olduğunu söylemişti. 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin