İstanbul için kar yağışı uyarısı

Meteoroloji’den yapılan açıklamaya göre, İstanbul cumartesi gece saatlerinden itibaren, 2 gün boyunca şiddetli kar yağışının etkisi altında kalacak. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları Perşembe’den itibaren 15 dereceye kadar düşecek. İstanbul’da akşam saatlerinden itibaren etkili olan şiddetli fırtına bugün şehri terk edecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden İstanbul’a yeni bir kar yağışı haberi geldi. Yapılan tahminlere göre İstanbul’da hava sıcaklıkları önümüzdeki Perşembe gecesinden itibaren 15 dereceye yakın düşecek.

Megakentte bu yılın ikinci kar yağışı ise Cumartesi akşamı batı ilçelerinden giriş yapacak. Kar yağışının 14-15 Şubat (Pazar-Pazartesi) günlerinde etkisini arttıracağı tahmin ediliyor.

Meteorolojiden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “ Hava sıcaklıklarının Cuma gününe kadar mevsim normallerinin 6-12 derece üzerinde seyredeceği Cuma günü Kuzeybatı kesimlerden başlamak üzere hafta sonu da kuzey, iç ve batı kesimlerde mevsim normallerinin yer yer altına düşeceği tahmin edilmektedir. ”

”ASIL KIŞ ŞİMDİ BAŞLIYOR”

NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, ”Asıl kış şimdi başlıyor. Bu 10 günlük sürede yağış almadığımız zamanlarda kuru soğuk, yağış olduğu zamanlarda da kar yağışı göreceğiz” açıklamasını yaptı. Çalışkan, İstanbul için 16 Şubat’ta kar yağışı tahmin edildiğini ifade etti.

Çalışkan, ”Henüz nereye, ne kadar yağacağı belli olmasa da şu anki tahminlere göre; 14 Şubat’ta Karadeniz Bölgesi, Marmara Bölgesi’nin yüksek bölgelerinde ve yurdun iç kesimlerinde hafif kar yağışı görülecek. Ayın 16’sında da yoğun olacak gibi görünüyor.” dedi.

Soğuk hava kaldığı sürece sık sık kar yağışları görebileceğini belirten Çalışkan, ”İstanbul bu uzun soluklu soğuk havalarda kar yağışını görecek. 14 Şubat sulu kar, 16’sında da kar yağışı tahmin ediliyor” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki 7 günde beklenen hava durumu ise şöyle açıklandı:

“Salı Parçalı bulutlu 11-17 derece
Çarşamba yağmurlu 10-17 derece
Perşembe bulutlu 9-18 derece
Cuma yağmurlu 8-9 derece
Cumartesi bulutlu 3-5 derece
Pazar kar yağışlı 1-3 derece
Pazartesi kar yağışlı 1-3 derece”.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin