İstanbul Havalimanı’nda üçüncü pistin yüzde 40’ı, kaşla göz arasında uçtu!

İstanbul Havalimanı üçüncü pistinin, ihale şartnamesinden 690 metre daha kısa ve 15 metre dar yapıldığı ortaya çıktı. DHMİ Genel Müdürlüğü’ne geçen yıl İstanbul Havalimanı’nı işleten İGA’nın başındaki Hüseyin Keskin atanmıştı. Pistin, arazi iyileştirme ve dolgu masraflarından kaçınmak için kısaltıldığı iddia edildi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından önceki gün açılışı yapılan İstanbul Havalimanı üçüncü pisti ihale şartnamesine göre 3 bin 750 metre uzunlukta ve 60 metre genişlikte olacaktı. Açılış gününe kadar yapılan tüm resmi açıklamalarda da böyleydi. Sözcü Gazetesi’nin haberine göre önceki gün yapılan açılışta pistin 3 bin 60 metre uzunluğunda ve 45 metre eninde olduğu anlaşıldı.

Projeye göre pist alanı toplam 225 bin metrekare olması gerekirken, 137 bin metrekare inşa edilmiş oldu. Yani pist toplamda yüzde 40 küçüldü. Ayrıca pistin sadece bir tarafında 375 metre beton kaplama, kalanın asfalt yapılması da eleştirildi.

Mevzuata göre işin ihaledeki teknik şartnameye göre yapılıp yapılmadığını kontrol edecek merci, işin sahibi Devlet Hava Meydanları İşletmesi. DHMİ’nin genel müdür koltuğuna ise havalimanının devreye alınmasından hemen sonra geçen yıl temmuz ayında Hüseyin Keskin atandı. Keskin, bu atamaya kadar, projenin yapımını ve işletmesini üstlenen Limak, Cengiz, Mapa ve Kalyon ortaklığı İGA’nın İcra Kurulu Başkanı’ydı.

10 milyar 247 milyon Euro (78.7 milyar TL) yatırım, 22 milyar 152 milyon Euro (170.3 milyar TL) ihale bedeli ve toplam 32.4 milyar Euro (249.2 milyar TL) ekonomik büyüklük ile Türkiye tarihinin en yüksek bütçeli projesindeki bu atama dikkat çekmişti.

2 YORUMLAR

  1. Hele bi yüzde elliyi verin uçuşa geçecez demişlerdi.Helal olsu adamlar vadinde hulfetmiyor.Ülkw uçarda hava limanı uçmaz mı!! %40 uçmuş ama olsun….demek minare uzundu …

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin