İsrailli istihbarat şirketi S400’lerin görüntülerini yayınladı: Operasyonel durumdalar

Amerika ile Türkiye arasında krize neden olan ve Rusya’dan Türkiye’ye iki parti halinde getirilen S-400 savunma füzeleri İsrail istihbarat şirketince görüntülendi. Sosyal medya hesabından paylaşılan görüntüler analiz edilirken, füzelerin operasyonel modda oldukları belirtildi.

BÜYÜK BİR GÜVENLİK SKANDALI

Ankara Mürted Akıncı Üssü’ne ait askeri alan görüntülerinin 29 Ağustos tarihinde yani Zafer Bayramı’ndan bir gün önce çekildikleri görülüyor. İngilizce notlar düşülen ve tam koordinatları verilen füzelerin açık bilgilerinin yayınlanması büyük bir güvenlik skandalı ve sıkıntısına da işaret ediyor.

Milli Savunma Bakanlığı gündüz yayınladığı mesajında S-400’lere ilişkin eğitimlerin Rusya’da başladığını duyurmuştu.

İsrailli uydu istihbarat şirketi ImageSat International (ISI), Rusya’nın kısa süre önce Türkiye’ye teslim ettiği S-400 füze savunma sistemlerinin uydu görüntüleri olduğunu iddia ettiği kareler yayınladı.

OPERASYONEL MODDALAR

Twitter hesabından yayınladığı karelerde Rusya’dan Türkiye’ye kısa süre önce varan S-400 parçalarının ilk kez görüldüğünü belirten ISI, sistemin operasyonel modda olduğunu ve Ankara’da konuşlandırıldığını öne sürdü.

Görüntülerde şirketin arazi üzerindeki nesneleri radarlar ve fırlatma bileşenleri olarak tanımladığı görülüyor.

Ancak ISI, fırlatma rampalarının yüklü olmadığını belirtiyor. ISI’ye göre bu bileşenler, ikinci parti teslimat kapsamında Türkiye’ye getirilmiş olabilir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin