İsrail’in Necef Çölü’nde 1.200 yıllık cami bulundu

İsrail’in Necef Çölü’nde, yaklaşık 1.200 yıl önce inşa edilmiş, dünyanın bilinen en eski camilerinden biri keşfedildi. 7’nci veya 8’inci yüzyıldan kalma kalıntılar Bedouin kasabası Rahat’ta bulundu.

Arkeofili sitesinin BBC’den aktardığı habere göre, İsrail Eski Eserler Kurumu (IAA), bölgedeki inşaat çalışmaları sırasında caminin açığa çıkarıldığını bildirdi. IAA, bölgedeki bu dönemden beri bilinen ilk caminin, Mekke ve Kudüs’te bulunanların yaşına rakip olduğunu belirtti.

Kazı yöneticileri Jon Seligman ve Shahar Zur, caminin ‘dünyanın her yerinde nadir bir keşif’ olduğunu söylüyor. Araştırmacılar, caminin cemaatinin yerel çiftçiler olduğuna inanıyor.

Binzans’ın fethinden sonra yapılmış

Bina açık havada, dikdörtgen şeklinde ve İslam’ın en kutsal şehri Mekke’ye doğru (güneye) bakan bir ‘Mihrap’ ya da bir dua nişine sahipti. Seligman, “Bu özellikler, yüzlerce yıl önce bu binanın kullanıldığının kanıtı.” diyor.

Erken İslam tarihi uzmanı Gideon Avni’ye göre, bu eser, Arapların 636 yılında Bizans eyaletini fethetmesiyle bu bölgeye İslam’ın gelişinden sonra yapılan ilk camilerden biri.

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin