İsrail’de kritik seçim: ‘Sağcı Netanyahu ile merkez parti ittifakı başa baş’

İsrail bugün tekrar sandık başına gitti. Siyasi krizden dolayı son beş ayda içinde ikinci kez yapılan genel seçimlerde oy verme işlemi tamamlandı. Sandık çıkış anketlerinden gelen ilk sonuçlara göre yarış başa baş geçti.

Yarışın beklendiği gibi Başbakan Binyamin Netanyahu ile eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz arasında geçti.

Netanyahu, tekrar seçilmesi halinde Batı Şeria’daki El Halil’de Yahudi yerleşimcilerin yaşadığı yerleri ve Ürdün Vadisi’ni ilhak edeceğini açıklamıştı.

İsrailli üç televizyon kanalı tarafından yapılan farklı anketler, 120 üyeli parlamentoda Likud’un kazandığı sandalye sayısında 31 ile 33; Mavi-Beyaz ittifakının sandalye sayısını ise 32 ile 34 arasında gösteriyor.

Süreçte eski Savunma Bakanı Avigdor Lieberman’ın milliyetçi Evimiz İsrail partisinin, yeni hükümetin kurulumunda belirleyici rol oynayacağını gösteriyor.

Nisan ayındaki seçimlerin ardından Netanyahu, Liberman’ın askerlik yasasındaki ısrarı nedeniyle koalisyon hükümeti kurmayı başaramamıştı. Lieberman, ultra-Ortodoks Yahudi din okulu öğrencilerinin de askere alınmasına ilişkin bir yasanın çıkarılmaması halinde, koalisyonda yer almayı reddetmişti. Nisan ayındaki seçimlerde Likud ve Mavi-Beyaz ittifakı 35’er sandalye kazanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin