İsrail, “Erdoğan İsrail’e öğüt verebilecek en son kişidir” dedi; Dışişleri geleneksel açıklamasını yaptı: Kınıyoruz!

AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Osmanlı’nın elinden çıkmasıyla başlayan Kudüs’ün sıkıntılı günleri, bölgede İsrail devletinin kuruluşuna yönelik hadiselerle birlikte adeta kabusa dönüştü” açıklamalarına cevap veren İsrail Dışişleri Bakanlığı, “Osmanlı İmparatorluğu günleri geçti” dedi. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ise “Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs sakinlerine ve Kürtlere ne söyleyeceği ilginç. Erdoğan İsrail’e öğüt verebilecek en son kişidir” dedi. İsrail Dışişleri’nin açıklamasına yanıt ise Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu “Haddini bilmez açıklamayı kınıyoruz” dedi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ‘Osmanlı İmparatorluğu günlerinin geçtiği, Kudüs’ün o zaman da şimdi de Yahudilerin başkenti olduğu’ ifade edildi. Ayrıca açıklamada, Erdoğan’ın “Osmanlı’nın elinden çıkmasıyla başlayan Kudüs’ün sıkıntılı günleri, bölgede İsrail devletinin kuruluşuna yönelik hadiselerle birlikte adeta kabusa dönüştü” sözleri için de ‘absürd, asılsız ve çarpıtma’ nitelemesi yapıldı.

Bakanlık açıklamasında Erdoğan’a, “Kendi ülkesinin zor sorunlarıyla ilgilense daha iyi olur” sözleriyle seslenildi. Ayrıca İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahshon da yine Twitter üzerinden şunları söyledi:

“Erdoğan’n kendi ülkesinin sıkıntıları ve sorunlarıyla ilgilenmesi daha iyi olur. Osmanlı İmparatorluğu’nun günleri çoktan bitti. Yahudi halkının başkenti Kudüs’tür ve öyle de kalacaktır. Geçmiş yılların aksine, güvenlik, özgürlük, dini özgürlük ve tüm azınlıkların haklarına saygı göstermeyi taahhüt eden bir hükümet kentidir. Camdan evde yaşayan Erdoğan’ın başkalarının evine taş atmaması gerekir.

Netenyahu: Erdoğan İsrail’e öğüt verebilecek en son kişi

Gazetekarinca.com’un haberine göre ise Bakanlığın bu mesajlarının ardından Erdoğan’a bir yanıt da İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’dan geldi.

Netenyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada da “Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs sakinlerine ve Kürtlere ne söyleyeceği ilginç. Erdoğan İsrail’e öğüt verebilecek en son kişidir” dendi.

Türkiye’den ‘kınama’

İsrail Dışişleri’nden yapılan açıklamalara yanıt ise Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu’ndan geldi. Erdoğan’ın ifadelerine ilişkin İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan açıklama için “haddini bilmez” diyen Müftüoğlu, bu açıklamayı ‘kınadıklarını’ belirtti.

Mescid-i Aksa’da ne olmuştu?

14 Temmuz’da İsrail polisi, Mescid-i Aksa’nın içerisinde silahlı saldırı girişiminde bulunduğunu iddia ettiği üç Filistinli’yi öldürmüştü. Daha sonra güvenlik önlemleri gerekçe gösterilerek Mescid-i Aksa’ya, Cuma Namazı için 17 yıl sonra ilk defa 50 yaşının altındaki erkeklerin girmesi yasaklanmış ve kapıya metal dedektörleri konulmuştu. İbadete izin verilmemesinin ardından Filistinliler Mescid-i Aksa önünde eylem yapmış, eyleme saldıran İsrail polisi üç Filistinliyi daha öldürmüştü.

Batı Şeria’da Ramallah yakınlarında ise 22 Temmuz’da üç İsrailli sivil bıçaklanarak öldürülmüştü.

24 Temmuz’da ise Ürdün’ün başkenti Amman’daki İsrail elçiliği yerleşkesinde çatışma çıkmış, iki Ürdünlü hayatını kaybetmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin