İspanya’da Pablo Hasel’e destek gösterilerinde sokaklar savaş alanına döndü

İspanya’da terörizmi yüceltme ve Kraliyet Ailesi’ne hakaret suçlarından hüküm giyen rap sanatçısı Pablo Hasel’in önceki gün polis zoruyla tutuklanıp cezaevine götürülmesine karşı Katalonya’da başlayan gösteriler ülke geneline yayılarak devam etti.

Madrid’deki Sol Meydanı’nda toplanan, çoğunluğunu aşırı solcu grupların ve üniversite öğrencilerinin oluşturduğu kalabalığa karşı cop kullanarak müdahale eden polis, bazı göstericilerin taş ve şişe atarak karşılık vermesiyle ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi de kullandı.

Meydandaki kalabalığı dağıtan polis ile göstericiler arasındaki çatışmalar sokak aralarında da devam etti. Bazı gruplar, çevredeki dükkanlara saldırarak, çöp bidonlarını ateşe verdi. Benzer olaylar Barselona’da da yaşanırken, kent merkezinde toplanan göstericilere polis müdahale etti.

30 YARALI VE 44 GÖZALTI VAR

Gösterilerde 44 kişinin gözaltına alındığı ve 30’dan fazla yaralının olduğu bildirildi. Katalonya bölgesinde 16 Şubat akşamı yapılan gösterilerde ise 1’i isabet eden plastik mermiden tek gözünü kaybeden 33 kişi yaralanmış, 15 kişi de gözaltına alınmıştı.

Hakkında 2014’ten bu yana 4 farklı suçtan kesinleşmiş mahkeme kararı ve halen devam eden bir soruşturma bulunan Hasel, Twitter hesabından attığı mesajlarla terörizmi yüceltmek, devlete ve Kraliyet Ailesi’ne hakaret suçlarından 9 ay hapis cezası almasının ardından dün sabah polis zoruyla tutuklanarak cezaevine götürülmüştü.

Hasel’in cezaevine konulması, “ifade özgürlüğünün kısıtlandığı” gerekçesiyle İspanya’daki sol koalisyon hükümetinin küçük ortağı Unidos Podemos başta olmak üzere ülke genelindeki sol görüşlü gruplar tarafından da eleştiriliyor.

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin