İslam’ın AKP’ye ilk tokadı değil!

HABER-PORTRE | İLKER DOĞAN

“Haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır.” O susmadı. Meclis’teki konuşmasında iktidar temsilcilerinin gözlerinin içine baka baka, “Zulmediyorsunuz ve zalimsiniz.” dedi. Bir tek vekil AKP’nin dengesi bozmaya yetti. Hakkında soruşturma açıldı. Prof. Dr. Cihangir İslam’dan bahsediyoruz. Bu, onun zulmü haykırdığı ilk konuşması değildi ama ‘bardağı taşıran’ son damla oldu. Peki bu güne kadar neler söylemişti Cihangir İslam?

Prof. Dr. Cihangir İslam, 31 Ekim’de Meclis kürsüsünde yaptığı konuşma AKP’lileri derinden sarstı. Zira yıllar sonra ilk kez bir vekil, AKP’lilerin gözlerinin içine baka baka, eğip bükmeden, iktidarın zalim olduğunu, insanlara zulmettiğini, beddua aldığını, Allah’a değil aciz bir kula kulluk ettiğini söylüyordu. İslam, “Siyaseten nankörsünüz. 15 Temmuz bahane, bütün muhaliflerinizi, hakkı söyleyenleri, zulmünüzü yüzünüze söyleyenleri tasfiye ediyorsunuz. Zulmediyorsunuz ve zalimsiniz.” ifadelerini kullanmıştı. Çok geçmeden hakkında savcılık soruşturma başlattı. Suçlama, ‘Türk milleti, Türkiye Cumhuriyeti, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ ile ‘suçu ve suçluyu övme.’

SUÇ DOSYASI OLDUKÇA KABARIK!

Sakaryalı olan Cihangir İslam, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı. Mazlumder, Saadet Partisi, HAS PARTİ, Adalet Zemini ve Hak ve Adalet Platformu kurucularındandır. Rahmetli Necmettin Erbakan’ın danışmanı. Eski AKP’li vekillerden 28 Şubat’ın sembol ismi Merve Kavakçı’nın eski eşi. Kafkas Üniversitesi Öğretim Görevlisi olan İslam, geçtiğimiz yıl Şubat ayında yayınlanan bir KHK ile ihraç edildi. Barış akademisyenlerine destek bildirisine imza atan isimlerden biriydi. Geçtiğimiz yıl haziran ayında yapılan ve 25 gün süren Adalet Yürüyüşü’nde ise CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında yürüdü.

DİN ELDEN GİDİYOR, YETİŞİN SAVCILAR!

Yukarıda aktarılan ve hakkında soruşturma açılmasına neden olan konuşma Prof. Dr. İslam’ın AKP’yi yerden yere vurduğu ilk açıklaması değil. Daha önce de iktidar temsilcilerini hedef alıp, onları kendi silahlarıyla, ‘dini terminolojiyi kullanarak’ vurmuştu. Zaten AKP’lilerin bu kadar rahatsız olmasının sebebi de buydu aslında. Daha 1 ay önce Meclis’te yaptığı konuşmada, Saray’a ve tek adam yönetimine karşı olduğunu söylemişti: “İnanın kıskanmıyoruz. Ne yediğiniz ıstakozlarda ne içtiğiniz ejderha sularında gözümüz yok. Bindiğiniz arabalarda da gözümüz yok. Tek kişi anlayışı maalesef bu meclise de sokulmak isteniyor. Biz buna sonuna kadar direneceğiz.”

İNSANLARI YOK ETME TEŞEBBÜSÜ

İhraç edildikten günler sonra verdiği bir demeçte KHK ile yapılan kıyımları hatırlattıktan sonra, “Bu, insanları bitirme, hiç etme, yok etme teşebbüsüdür.” diyen İslam, şöyle devam ediyordu: “Ayette, ‘Onlar sözü dinler ve güzeline uyarlar.’ deniliyor. Nedir bunun anlamı? Bütün sözleri dinleyeceksiniz. Sözün söyletilmemesi Nebilerin, Peygamberlerin, bilgelerin politikası değildir, sözün engellenmesi Firavunların politikasıdır. Bu politika, baskıcı unsurların, tarih boyunca insanlara musallat olmuş despotların politikasıdır.”

İKTİDAR, İNSANLARI DİNDEN SOĞUTTU

Geçtiğimiz yıl mart ayında verdiği bir röportajda da Cihangir İslam, yine çok çarpıcı tespitlerde bulunuyordu: “KHK ile atılanların yurt dışına çıkması da yasaklanıyor. Bu apaçık bir zulümdür. Bu zulmün haykırılması lazım. Bunların öğretmenleri nebiler değil firavunlardır. Bu uygulamalar furkanı hiçe sayan uygulamalardır. Hak ile batıl ayrımını; doğru ile yanlış farkını hiçe sayan yöntemlerdir. Şimdi öyle bir güne geldik ki dindarlığınızı ifade etmekte zorlanıyorsunuz, çünkü iktidarın bu topluma yaşattıkları üzerinden, adeta dine ve dindarlara bir öfke birikmiş durumda. AK Parti’nin her icraatı Müslümanlara hatta İslam’a fatura edilmektedir ve AK Parti açısından bunun sorumluluğu büyüktür.”

AKP’NİN ADALETLE ALAKASI YOK

Cihangir İslam, Mayıs 2017’deki demecinde daha sert ifadeler kullandı AKP için: “AK Parti’nin insana ve gruplara bakışı araçsaldır. İşine geleni kullanır, fonksiyonu bitince bir kenara koyar. Bu benim dördüncü atılışım. Üçünü 90’lı yıllarda yaşadım, dördüncüsü AK Parti’ye nasip oldu. Yılmak yok, mücadeleye devam.”

****

İnsanlar neden sorgusuz sualsiz hapsediliyor?

Geçtiğimiz yıl kasım ayında verdiği bir başka demece bakalım şimdi. İktidarın zaman zaman ‘özeleştiri’ yapar gibi davrandığının hatırlatılması üzerine şöyle diyor Prof. Dr. İslam: “Bugün 200 bin kişi açığa alınmış, 120 bin kişi işini kaybetmiş, 55 bin kişi hapiste, 17 bin kadın hapiste, 2000’nin üzerinde çocuk hapiste, 668 bebek hapiste, 50 civarında KHK’lı canına kıymış. Dolayısıyla bu itirafları bir hedef şaşırtmaca olarak görüyorum. Özeleştiriyse yetersizdir. İnsan hakları konusunda ne yaptınız? Neden hukuk devletinin önünü kapattınız? Neden işlerini kaybedenler mahkemelere gidemiyor? Neden insanları sorgusuz sualsiz aylarca yıllarca içerde tutuyorsunuz? Bu konuda ne zaman pişmanlık duyacaksınız? Bunların cevabını verin. Devlet yönetiminde temel ilkeler çiğnenmiştir.”

90’LARDAN DAHA GERİDEYİZ

“Bakın AK Parti iktidara gelirken bu ülkeye çoğulcu demokrasi, eşit vatandaşlığı hatta ileri demokrasiyi vaat ederek geldi, yani sadece kalkınma vaatleriyle değil. Şimdi baktığınızda adeta MHP’nin paraleline girmiş, muhafazakarlıktaki o sinik milliyetçiliğin çok gerisine düşen bir milliyetçi anlayışı görüyorsunuz. Milliyetçiliğin içine sıkışmış, sağcılaşmış yani statüko yanlısı olmuş bir parti var karşımızda. Oysa statüko karşıtlığıyla gelmişti. 90’larda bir mağduriyete uğradığımız zaman mahkemelere gidiyorduk. Şunu da teslim edelim, o günlerde hakim gibi hakimler de vardı ve kararlarını da veriyorlardı. Ama bugünkü hukuk sisteminde maalesef 90’ların da gerisine düşmüş durumdayız.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin