İşkenceye ‘kılıf’ bulamıyorlar

HABER-YORUM | İLKER DOĞAN

Kaçırıldıktan 8 ay sonra bir karakolda ‘ortaya çıkan’ Mustafa Yılmaz’ın 15-20 kilo verdiği öğrenildi. Sümeyye Yılmaz, 8 ay sonra eşini dün ilk kez gördü. Yılmaz’ın aktardığına göre ‘karakolda bulunan’ eşi, ‘bir yerde saklandığını’ söylemiş. Öyle gerekiyormuş! Ayrıca ‘avukat tutmamasını, kendi avukatı olduğunu’ anlatmış.

Sümeyye Yılmaz, “Bırakılan 4 kişinin ailesinin yaptığı girişimleri yapmamı istedi…” diyor. Mustafa Yılmaz’a 8 aydır nerede ve kimler tarafından işkence yapıldığı bilinmiyor. Ancak o da tıpkı geçtiğimiz aylarda ‘ortaya çıkarılan’ kaçırılmış 4 kişi gibi ‘bütün haklarından vazgeçiyor’, AİHM ve BM nezdinde yapılan başvurulardan feragat edilmesini istiyor, avukat tutulmamasını tembih ediyor!

Kendi ‘isteğiyle’ saklanan insan, perişan halde olan ailesine haber vermez mi? Kaldı ki dava dosyası istinaf mahkemesinde olan, hakkında yakalama, gözaltı vs. gibi karar olmayan bir kişi neden saklansın? Devletin içine çöreklenen işkenceci çete, bütün dünyanın gözünün içine baka baka bu safsatalara inanılmasını istiyor! Zira onlar da biliyorlar ki işkence insanlık suçudur ve zamanaşımı yok!

Yasin Ugan, Özgür Kaya, Salim Zeybek, Erkan Irmak, Gökhan Türkmen ve Mustafa Yılmaz… Bu isimler 15 Temmuz’dan sonra KHK ile görevlerinden ihraç edilmişti. Aynı soruşturma dosyasında adı geçen bu insanlar şubat ayında ardı ardına kendisini ‘devlet’ olarak tanıtan kişiler tarafından, bazıları eşlerinin gözleri önünde kaçırıldı.

4’Ü 6 AY SONRA ORTAYA ÇIKARILDI

Söz konusu isimlerden Salim Zeybek, Özgür Kaya, Erkan Irmak ve Yasin Ugan kaçırıldıktan 6 ay sonra 29 Temmuz’da ortaya çıkarıldı. TEM’in ‘iddiasına’ göre 4 isim gözaltındaydı. Bazı ailelere, eşlerinin ‘Emniyet’e doğru giderken GBT kontrolünde gözaltına alındığı’ söylendi. ‘GBT sırasında gözaltına alındıysa 6 aydır neden haber vermiyorsunuz’ sorusu hala cevapsız. Ayrıca eşinin gözlerinin önünde kaçırılan insan nasıl GBT kontrolünde alınmış olabilir?!

KARAKOLDA BULUNMUŞ!

6 isimden biri olan Mustafa Yılmaz da 19 Şubat’ta Ankara’da kaçırılmıştı. Yılmaz’ın emniyet müdürlüğünde olduğu açıklandı önceki gün. Yımaz’ın eşi Sümeyye Yılmaz, sosyal medya hesabından duyurdu gelişmeyi: “Eşim Mustafa Yılmaz 23.30’da Karapürçek Karakolu’nda bulunmuş. Şimdi ise Ankara TEM şubede gözaltındaymış.”

Bir insan karakolda nasıl bulunur, oraya nasıl ve kimler tarafından getirildi soruları cevapsız.

8 AYDA 20 KİLO VERMİŞ

Sümeyye Yılmaz dün ise eşiyle 8 ayın ardından ilk kez görüştü. Sosyal medya paylaşımında ise şu ifadeleri kullandı: “Eşimle görüştüm… Çok zayıflamştı, yüzü solgun, elleri soğuktu. Kendisinin çok iyi olduğunu,onu merak etmememiz gerektiğini söyledi ve herkesin nasıl olduğunu sordu. Bırakılan 4 kişinin ailesinin yaptğı girişimleri yapmamı istedi… Ayrıca eşimle ilgili hukuki süreç dün başlamış..”

NEDEN SAKLANSIN Kİ?

Mustafa Yılmaz da tıpkı 6 ay kaybedilen diğer 4 arkadaşı gibi eşine ‘avukat tutmamasını, bütün haklarından feragat etmesini’ söylüyor. ‘Kendi isteğiyle bir yerlerde saklandığını, öyle gerektiğini’ anlatıyor. Bir insan 8 ay boyunca bir yerde saklansa ailesine haber vermez mi? Ayrıca dava dosyası istinafta olan bir insan neden saklansın? Hakkında yakalama veya gözaltı kararı yok! Kimden saklanacak?! Hukuki süreç de önceki gün başlamış! İşkenceci çete, bundan önceki 8 ayın hesabını vermeyeceğini düşünüyor olmalı! Anlaşılan o ki, devletin içine çöreklenen işkenceciler bütün dünyanın bu safsatalara inanacağını sanıyor.

TÜRKMEN VE TUNÇ’TAN HALA HABER YOK

Bu arada, Mustafa Yılmaz’la aynı dönemde kaçırılan Gökhan Türkmen ve ağustos ayından beri kayıp olan Yusuf Bilge Tunç’tan ise hala haber alınamıyor. Tarım Bakanlığı’nda çalışırken ihraç edilen Türkmen ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı’ndan ihraç edilen Tunç’un aileleri tarafından yapılan başvurular sümenaltı ediliyor. Hiç bir yetkili insanlara cevap vermiyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin