‘IŞİD’ten, ABD’li ve Iraklı askerlere kimyasal saldırı

IŞİD’in Irak’ın kuzeyindeki bir askeri üsse kimyasal saldırıda bulunduğu iddia edildi. CNN’nin Pentagon Muhabiri Barbara Starr’ın haberi olarak duyurduğu ve  birkaç ABD’li yetkiliye dayandırdığı bilgiye göre, saldırıda yaralanan ABD askeri olmadığı belirtildi.

Saldırının Musul’u IŞİD’den geri almaya hazırlanan birlikler tarafından kullanıldığını aktaran CNN, ilk testin kullanılan kimyasalın ‘hardal gazı’ olduğunu ortaya koyduğunu ancak ikinci testin negatif sonuçlandığını kaydetti. Kayyara Askeri Üssü’ne düzenlenen saldırının roket ya da topla gerçekleştirildiğini ifade eden yetkililer, kimyasalın ‘düşük saflığa’ sahip olduğunu belirterek, saldırının ’etkisiz’ olduğunu söyledi.

Reuters’a konuşan bir ABD yetkilisi de ABD güçlerinin yaklaşık 100 metre yakınına düşen füzeye dair incelemelerin devam ettiğini belirtti. İsmini vermeyen yetkili, füzeye ait parçaları inceleyen ABD güçlerinden herhangi birinin hardal gazına maruz kaldıklarına dair bir semptom göstermediğini ifade etti. IŞİD’in daha önce hem Irak hem Suriye topraklarında sivillere karşı kimyasal silah kullandığı biliniyordu.

ISİD KİMYASAL SİLAH.JPEG

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin