IŞİD yeni liderini kamuoyuna açıkladı: ‘Ebu İbrahim El Haşimi El Kureyşi’

IŞİD Lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin ABD özel kuvvetlerinin operasyonuyla öldürülmesinden sonra örgüt içinde yeni lider tartışmaları başlamıştı. Örgütten yapılan açıklamada yeni liderinin Ebu İbrahim El Haşimi El Kureyşi olduğu belirtildi.Örgüt ayrıca Bağdadi’nin potansiyel halefleri arasında görülen IŞİD’in sözcüsü Ebu Hasan el Muhacir’in öldürüldüğünü de doğruladı.

IŞİD, yeni lideri için de “Halife” ifadesini kullandı. Örgüt, “Ebu Bekir el Bağdadi’nin öldürülmesinin intikamının alınacağını” duyurdu. IŞİD bu açıklamaları ses mesajıyla, Telegram uygulaması ve haber ajansı olarak bilinen Amaq üzerinden yaptı.

BBC’nin aktardığına göre, El Muhacir’in öldüğü iddiasını ortaya atan ilk kişi ise Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Komutanı Mazlum Kobani olmuştu. Kobani, Twitter hesabından Pazar gecesi paylaştığı mesajda el Muhacir’in Cerablus yakınlarındaki Ayn el Baat Köyü yakınlarında öldürüldüğünü, operasyonun SDG istihbarat birimleri ile ABD ordusu tarafından yürütüldüğünü söylemişti.

El Muhacir’in öldürülmesine ilişkin olarak ABD’den açıklama gelmemiş ama Amerikan medyası, IŞİD sözcüsünün Suriye’nin kuzeyinde seyahat halindeyken hava saldırısının hedefi olduğunu yazmıştı.

Ebu Hasan el Muhacir, Bağdadi’den sonra IŞİD’in en tanınan isimlerinden biriydi. El Muhacir, selefi Ebu Muhammed el Adnani 2016 yılının Ağustos ayında öldürüldükten sonra, aynı yılın Kasım ayında örgütün sözcüsü olmuştu. Sözcü olduktan sonra da, örgüt destekçilerine seslenip tüm dünya genelinde saldırıları artırmaları çağrısında bulunmuştu.

Bağdadi’den sonra örgüt liderliğine El Muhacir’in getirilmesi bekleniyordu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin