Irma Kasırgası ABD’ye ulaştı, 6.5 milyon kişiye evlerinizi terk edin uyarısı

ABD’de 5. kategoride ilerleyen Irma kasırgası ilk vuracağı eyalet olan Florida’ya ulaştı. Bölgeden ilk can kaybı haberi de geldi. Karayipler ve Küba’da 26 kişinin hayatına mal olmuştu. Ulusal Kasırga Merkezi Irma Kasırgası’nın saatte 25 kilometre hızla Florida’nın Key West adasından ülkeye giriş yaptığını açıkladı.Florida’da dalga boyu 4,5 metreye ulaştı.

Irma Kasırgası rotasını bir miktar daha batıya doğru çevirirken, Ulusal Kasırga Merkezi nüfusun yoğun olduğu Tampa ve St. Petersburg kentlerinin kasırganın şu anki rotası üzerinde olduğunu açıkladı.

6.5 milyon kişiye evlerinizi terk edin uyarısı

Florida Valisi Rick Scott, tahliye emri verilen yaklaşık 6 buçuk milyon kişiye “evlerinizi hemen terk edin” uyarısı yaptı. Bu sayı, eyalet nüfusunun yaklaşık yüzde 30’una denk geliyor. Vali Scott, “Eğer tahliye bölgesindeyseniz acilen başka bir yere sığının, fazla vaktiniz kalmadı” dedi.

Tarihin kayda geçen en büyük Atlas Okyanusu kasırgası olan Irma, şu an saatte ortalama 210 kilometre hızla ilerliyor. Özellikle Karayipler’de büyük yıkıma neden olan kasırgada, en az 25 kişi hayatını kaybetti.

ABD Başkanı Donald Trump Floride kıyılarına ulaşan Irma Kasırgası ile ilgili Amerikalıları bu sözlerle uyardı: Tanrı herkesi korusun.

İngiliz yayın kuruluşu BBC kasırganın gelişimini böyle görüntüledi

MIAMI’DE CİDDİYE ALMAYANLAR VAR

Florida eyaletinin Miami kentinde yapılan tüm uyarıları ciddiye almayarak, bölgeyi terk etmeyenler de var. Haber ajanslarıan yansıyan karelerde insanlar şiddetli yağmura rağmen sokaklara çıkıp eğleniyor.Kasırga hafta içinde Karayipler’de 26 can kaybına neden olmuştu. Karayipler’in ardından Küba sahillerini vuran Irma Kasırgası Küba’da büyük hasar yarattı. Küba’nın kuzey sahilerindeki oteller bomboş kaldı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin