Hürmüz’de gerilim tırmanıyor: İran iki İngiliz tankerine el koydu

İran ile batılı ülkelerin uluslararası sulardaki gerilim ve hamleleleri sürüyor. Akşam saatlarinde ajanslara düşen bir habere göre İran, biri İngiliz bayraklı, diğerinin sahibi İngiliz olan iki tankere el koydu.

Edinilen bilgilere göre; Hürmüz Boğazı’nda seyir halinde olan İngiliz bayraklı Stena Impero isimli tankerle temas kesildi.

Geminin boğazda seyir halindeyken rotasını İran karasularına doğru çevirdiği öğrenildi.

Olay, Cebelitarık’ta İngiltere tarafından bir İran tankerine el konulmasının ardından meydana geldi.

Konuya ilişkin İran Devrim Muhafızlarından yapılan açıklamada, “Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz tankerine el koyduk” denildi.

BBC’den yayınlanan haberde ise el konulan tanker sayısı iki olarak açıklandı.

Tankerlerden birinin İngiltere bandıralı olduğu, Liberya bandıralı diğerinin ise sahibinin İngiliz olduğu açıklandı. İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, tankerlere el konmasının kabul edilemeyeceğini, gelişmelerin kendisini “çok kaygılandırdığını” söyledi.

Ajansların ulaştığı İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, acil olarak konuyu incelediklerini ve bilgi almaya çalıştıklarını söyledi.

İngiltere hükümetinin acil durum komitesi de, olayla ilgili görüşmek üzere toplandı.

İran devlet televizyonunda okunan Devrim Muhafızları’nın açıklamasına göre, ilk olarak el konulan İngiliz bandıralı gemiye “Hürmüzgan Eyaleti Denizcilik İdaresi’nin talebi üzerine el konuldu ve İran kara sularına çekildi.”

Stena Impero isimli gemide 23 görevli vardı. Devrim Muhafızları, Stena Impero’nun, “uluslararası denizclik kurallarına uymadığı gerekçesiyle” durdurulduğu ve İran kara sularına çekildiğini söyledi.

ULUSLARARASI SULARDA BOT VE HELİKOPTER YANAŞTI’

BBC’nin haberine göre, Stena Impero’yu işleten Northern Deniz İşletmeleri adlı şirketin yetkilileri, gemiyle bağlantı kuramadıklarını açıkladı.

Şirket yekilileri, İngiltere saatiyle 16.00 (TSİ 18.00) sıralarında Stena Impero’ya Hürmüz Boğazı’nda, uluslararası sularda Suudi Arabistan’a doğru giderken kimliği belirsiz botlarla birlikte bir helikopterin yanaştığını, ardından geminin kuzeye İran yönüne doğru hareket etmeye başladığı ve o saatten bu yana gemiyle irtibat kurulamadığını söyledi.

Reuters haber ajansının İngiltere Savunma Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı habere göre de İngiltere, olaya ilişkin daha ayrıntılı bilgi edinmeye çalışıyor. İngiltere hükümetinin acil durum komitesi ise, olayla ilgili görüşmek üzere toplandı.

İNGİLTERE DE BİR TANKERE EL KOYMUŞTU

4 Temmuz’da Cebelitarık’ta bir İran tankerine Suriye yönetimine petrol taşıdığı iddiasıyla el konulmuştu. İran, petrol tankerinin bırakılmaması durumunda aynı şekilde karşılık vereceğini duyurmuştu.

İngiltere ordusuna bağlı kuvvetler, Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarını delerek İran’dan Suriye’ye ham petrol taşıdığı öne sürülen bir tankeri Cebelitarık Boğazı’nda durdurmuştu.

TRUMP BİR İRAN İHA’SININ DÜŞÜRÜLDÜĞÜNÜ AÇIKLAMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump dün Amerikan Donanması’nın, Hürmüz Boğazı’nda İran’a ait bir insansız hava aracını düşürdüğünü söylemişti.

Trump, USS Boxer amfibi taaruz gemisinin, insansız hava aracının geminin 914 metre kadar yakınına gelmesi üzerine “kendisini savunduğunu” ifade etmişti.

İran ise, insansız hava aracının kaybolduğuna dair herhangi bir bilgileri olmadığını savundu. İran geçen ay bölgede bir Amerikan insasız hava aracını düşürmüştü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin