Irak’ta aşure günü yol faciası: 31 ölü, 100 yaralı

Irak’ın Kerbela şehrinde Aşure Günü’nde yolun çökmesi sonucu 31 kişi hayatını kaybetti.

Irak Sağlık Bakanlığı, Aşure Günü etkinliğinde yaşanan izdiham dolayısıyla onlarca kişinin yaşamını yitirdiğini en az 100 kişinin de yaralandığını açıkladı. Yetkililer Kerbela’daki bir üst geçidin çöktüğünü duyururken incelemelerin devam ettiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada en az 31 kişinin yaşamını yitirdiği duyurulurken en az 100 kişinin de yaralandığı vurgulandı. Yetkililer konuyla ilgili incelemelerin devam ettiğini açıklarken ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe edildiği belirtildi.

Ölümlere neden olayla ilgili ise resmi bir açıklama yapılmadı. Bölge kaynakları kalabalığın merasim sırasında yürüdüğü yaya yolunun çökmesi sonucu yaşanan izdihamda çok sayıda kişinin öldüğünü bildirdi.

AŞURE GÜNÜ, HZ. HÜSEYİN’İN ŞEHADETİ

Tarihe Kerbela Vakası şeklinde geçen olay, Emevi Devleti’nin ilk halifesi Muaviye bin Ebu Süfyan’ın ölümünden sonra yerine geçen oğlu Yezid’in, Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in (sav) torunu Hazreti Hüseyin’den (ra) kendisine biat etmesini istemesiyle başladı.

İslam’da saltanatın olmadığı gerekçesiyle buna karşı çıkan Hazreti Hüseyin ve beraberindekiler, 10 Ekim 680’de (Hicri 10 Muharrem 61) bugünkü Irak sınırları içinde bulunan Kerbela şehrinde Yezid’in ordusu tarafından şehit edildi.

İslam tarihinin önemli ve acı olaylarından biri olan Kerbela olayı, hicri takvime göre her sene Muharrem ayının 10’una rastlayan Aşure Günü, tüm Müslümanlar tarafından anılıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin