IQ seviyesi 145; 9 yaşında elektrik mühendisi olacak!

Normal bir insanın IQ düzeyi 90 ile 109 arasındadır. Laurent’in IQ seviyesi 145! Dahilik sınırı olan 140’ın da üzerinde! İşte bu yüzden 6 yaşında liseye başladı Laurent. Okulda sıkıldığı için Amsterdam Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bir araştırma projesine katıldı. 8 yaşında Belçika’nın Brugge kentinde matematik bilimleri üzerine lise diploması aldı. 9 yaşında elektrik mühendisi olacak! Önümüzdeki günlerde lisans eğitimini tamamlayarak “dünyanın en genç üniversite mezunu unvanını” alması beklenen bir öğrenci. Üstelik normalde en az 3 yılda tamamlanması gereken elektrik mühendisliği eğitimini, bir yıldan kısa bir süre içinde tamamlayacak.

En genç üniversite mezunu unvanıyla Guinness Rekorlar Kitabı’nda yerini alacak olan Laurent Simons, Belçika’nın Oostende kentinde doğdu. Babası Alexander’in, “Annesinin karnındayken beyninde bir şeyler yanlış gitmiş olmalı. Ama neyse ki olumlu anlamda.” dediği Laurent, 6 yaşında liseye başladı.

IQ düzeyi 145 olan Laurent, okulda sıkıldığı için Amsterdam Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bir araştırma projesine başladı. 8 yaşında Belçika’nın Brugge kentinde matematik bilimleri üzerine lise diploması alan Laurent, ailesi ile birlikte Hollanda’ya taşındı. ABD’deki Stanford ve Fairfield üniversitelerinin üstün yetenekli çocuklar için açtığı kurslara katılan Laurent, gittiği her yerde, “en küçük öğrenci” oldu. Eğitim hayatının 3. yılında üniversite diploması alacak olan Laurent, diğer öğrencilerin 10 haftada ustalaştığı bir konuyu, bir hafta içinde halledebiliyor. Laurent Simons, okul yaşamı dışında normal bir çocuk gibi yaşıyor. Hafta sonları en büyük eğlencesi, büyükannesinin köpekleri ile oynamak. Köpeklerden söz edince gözleri parlıyor.

İNSAN ÖMRÜNÜ UZATMAK İÇİN ÇALIŞACAK

Bundan 3 yıl önce Belçika medyasına verdiği röportajda kalp cerrahı ya da astronot olmak istediğini söyleyen Laurent, artık sadece kalp üzerine yoğunlaşmak istiyor. Bir bilim insanı olarak kalp rahatsızlıklarını gidermenin yanı sıra, insan ömrünü uzatan çalışmalar yapmak istiyor. Eğitim hayatı nedeniyle bir çok arkadaşı kendinden büyük. İzcilik ya da spor, çok fazla ilgisini çekmiyor. Annesi Lydia’ya göre, akşam yemeğimde sevdiği şeyler olmazsa, her 9 yaşındaki çocuk gibi inat edip, surat asıyor.

DELİ GİBİ BİR HIZLA ÖĞRENİYOR

Eindhoven Teknik Üniversitesi’nden hocası Prof. Dr. Peter Baltus, 20 yaş ortalamasındaki sınıfta 9 yaşındaki bir öğrencinin bulunmasının ilk zamanlarda biraz garip göründüğünü söylüyor. Ancak, bir süre sonra Baltus, onunla da diğer öğrenciler gibi konuşabildiğini farketmiş; “Hatta bazı öğrencilerden daha iyi. Bazen çok küçük olduğunu bile unutuyorum. Bazen bir çip lehimlemekte zorlandığını ve tekrar denediğinde sadece 9 yaşında olduğunu hatırlıyorum.”

EN ZEKİ ÖĞRENCİDEN 3 KAT DAHA ZEKİ!

Baltus’a göre Laurent, inanılmaz bir beyin yapısına sahip ve “deli gibi bir hızla” öğreniyor. Bunun fotoğrafik bir hafızadan fazla olduğunu söyleyen Hollandalı Profesör, “Uzun meslek yaşamımda tanıdığım en zeki öğrenciden üç kat daha zeki. Bir yetişkin öğrencinin asla ulaşamayacağı bir düzeye çıkıyor” diyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin