İnsandan fillere verem bulaştı, veterinerler çaresiz

HABER | TÜRKMEN TERZİ, JOHANNESBURG Tr724

Dünyanın en vahşi doğal parklarından olan Güney Afrika’daki Kruger’de insanlardan fillere bulaşan tüberküloz bilim adamlarını hayrette bırakıyor. İlk defa 2016’da insandan fillere bulaşan tüberküloza karşı, Kruger Parkı veteriner ekipleri, uluslararası bilim adamlarının da desteğiyle çok pahalı ve zahmetli bir mücadele veriyor. Dev hayvanlar helikopterlerden uyuşturan iğnelerle vuruluyor ve Bronkoalveoler lavaj (BAL) testi ile tüberkülozlu filler tespit ediliyor.

Amerika’daki Disney Hayvan Kralığı’ndan gelen Michael Mille, çok pahalıya mal olan testleri organize ediyor. Bovine tüberkülozun vahşi hayvanlarda görüldüğünü, ama insandan geçen tüberküloza Asya’da rastlansa da, dev hayvanların insanlarla temaslarının çok sınırlı olduğu Afrika’da görülmesinin hiç alışılageldik bir şey olmadığını anlatan Prof. Miller şu ana kadar bakterilere ulaşmak için 25 filin test edildiğini söyledi.

Fillerin korunması için BAL testi ile akciğerlerinin yıkandığı gösteren Miller şunları dedi, “Kruger’deki vahşi hayvanlarda bovine Tüberküloz yaygın olduğundan 2016’daki vakada filin bovine’den öldüğünü düşünmüştük ama moleküler testimiz hayvanın insan tüberkülozundan hayatını kaybettiğini gösterdi”

Fotoğraf | Türkmen Terzi, Tr724

Stellenbosch Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve İnsan Genetiği Anabilim Dalı’nda Profesör olan Mille endişelerini şu sözlerle ifade etti, “Asya’da ve hayvanat bahçelerindeki fillerde insan tüberkülozuna rastlansa da, etkileşimin az olduğu Afrika’nın safarilerinde ilk defa bir fil insandan geçen virüsten öldü. Endişemiz, bunun sadece çok nadir görülen bir olay mı yoksa gerçekten vahşi yaşamı tehdit eden bir sorun mu haline geldiği?”

Fotoğraf | Türkmen Terzi, Tr724

Kan donduran avlanma teknikleri

Zimbabve ve Mozambik gibi çok fakir ülkelerle sınırda yer aldığı için, tek geçim kaynağı vahşi doğa olan “kaçak avcılar” Kruger yönetiminin en büyük sorunu. Parkta çelik halkalarla tuzak kuran avcılar, avladıkları hayvanlarla beslenmelerinin yanında, etleri çok pahalı olan ve yüksek talep gören vahşi hayvanları pazarlıyorlar.

Fotoğraf | Türkmen Terzi, Tr724

Halkaya takılan öküz başlı bufalo gibi hayvanlar avcılar için en büyük gelir kaynağı. İşin daha acı yanı, avcılar, park görevlilerinin takibinde oldukları için tuzak kurdukları yere dönemeyebiliyorlar ve tuzaklara takılan hayvanlar başka vahşi hayvanların hazır yemi oluyor veya yerlerinden kımıldayamadıkları için açlıktan ölüyorlar. Parkın gizli bir yerinde bulunan K-9 köpeklerinin eğitim merkezi var ve eğitimli köpekler avcıların en amansız düşmanı. Aynı zamanda Kruger’in bir çok bölgesine yerleştirilen kameralar da avcıları tespit ediyor. Gizli kameraları yiyecek sanan vahşi hayvanlar çok komik görüntüler veriyor.

Gergedan avcılarına karşı topyekün savaş veriliyor

Kruger’deki en tehlikeli avcılar, hayatta kalmak için veya vahşi hayvan eti satmak için avlananlar değil. Gergedanları boynuzları için öldüren avcılar uluslarararı mafyaların adına kendi hayatlarını da riske atıyor. Gramı altından daha pahalı olan gergedan boynuzlarına başta Çin olmak üzere uzakdoğu ülkelerinde büyük bir talep var.

Gergedan boynuzundan yapılan takılar, hediyelik eşyalar gücün simgesi olarak görülüyor ve boynuzlardan aynı zamanda insanlara güç verdiğine inanılan geleneksel ilaçlar yapılıyor. Her yıl ortalama binden fazla gergedan boynuzları için avlanıyor. Avcılar karşısında çaresiz kalan Kruger ekibi, kaçak avlanmayı durdurmak için büyücüleri bile kullanıyor. Kaçak avcılara karşı çok sert kanunlar uygulanıyor.

Göçmenler nehirleri değil, aslanları aşmak zorunda

Komşu ülkelerden binlerce göçmen daha iyi bir yaşam için veya çalışıp geride bıraktıkları ailelerine para göndermek için Güney Afrika’ya akın ediyor. Göçmenlerin Kruger’deki yüzlerce kilometrelik yolculuklarındaki en korkulu rüyaları ise Aslanlar. Heryıl onlarca göçmen vahşi ormanda aslanlara veya diğer hayvanlara yem oluyor.

FOTO | Kruger Park – Türkmen Terzi, Tr724

 Belçika büyüklüğündeki Kruger bir safari devleti gibi

Güney Afrika’nın Zimbabve ve Mozambik sınırları boyuca uzanan Belçika büyüklüğündeki Kruger Parkı “büyük beşli” rahatlıkla görülmesi yanında, safari alanında kaçak avcılara karşı verilen silahlı mücadele ve vahşi hayvanların son teknoloji ile tedavisi de çevrecilerin gündeminde.

FOTO | Kruger Park – Türkmen Terzi, Tr724

2013’te onlarca insanın hayatını kaybettiği Kenya alışveriş merkezi saldırından sonra Güney Afrika ülkeleri safari sevenlerin daha çok tercih ettiği bir bölge haline geldi. Güney Afrika Ulusal Parklar Kurumu (SANPARK) yetkililerinin açıkladığı verilere göre, Kruger’I yılda yaklaşık 1.5 milyon yerli ve yabancı turist ziyeret ediyor.

Kruger’de boynuzları için avlanan gergedanların yavruları özel bakıma alınıyor, ayrıca avcılardan kaçarken yaralanan gergedanların ameliyata alınıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin