İngiltere Başbakanı May partisinden güvenoyu aldı: Şimdi ne olacak?

İngiltere Başbakanı Theresa May’in liderliğini yaptığı Muhafazakâr Parti’de, yeterli sayıda milletvekilinin güvensizlik oylaması istemesi üzerine, May’in liderlikte kalıp kalmayacağını belirleyecek oylama yapıldı. Gizli yapılan oylamada May partisinden 200 milletvekilinin desteğini alarak güvenoylamasını kazandı.

117 Muzafakazar partili milletvekili ise May’e karşı oy verdi.

BBC’nin haberine göre, May’in oylamayı kazanması için Avam Kamarası’ndaki 317 Muhafazakâr Partili milletvekilinin salt çoğunluğunun desteğini alması gerekiyordu. Yani May’in bu akşamki oylamada en az 158 milletvekilinin desteğine ihtiyacı vardı.

May dün akşamki oylamayı kaybetseydi, istifasını vermek zorunda kalacaktı.

Başbakan May oylamayı kazandığı için gelecek bir yıl boyunca benzer bir oylama yapılamayacak.

 

Ancak parti içindeki May karşıtları, güvenoyu vermeyen milletvekillerinin sayısının toplam sayının üçte birinden fazla olduğuna dikkat çekiyor.

May’in oylamayı önemli bir farkla kazanamaması durumunda, parti liderliğinden ayrılma ihtimali de bulunuyordu.

“Brexit’i gerçekleştireceğiz”

May, oylama sonucunun açıklanmasının ardından Başbakanlık ofisinin bulunduğu 10 Downing Street önünde kısa bir açıklama yaptı.

Partisinden “önemli sayıda milletvekilinin güvensizlik oyu” verdiğinin farkında olduğunu söyleyen May “Hedefimiz insanların istediği Brexit’i gereçekleştirmek ve ülkeyi yeniden bir araya getirmek” dedi.

BBC Politika Editörü Laura Kuenssberg, bu akşamki sonucun bir başarı değil, hayatta kalma olarak yorumlanması gerektiğini söylüyor. Sonucu “Başbakan’ın güvenilirliğine yeni bir darbe” olarak yorumlayan Kuenssberg, bunun İngiliz parlamentosundaki çıkmaza bir çözüm getirmediğini de kaydediyor ve ekliyor:

“O görevde kalmayı başardı, ancak Brexit anlaşması bu şekliyle hayatta kalamaz.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin