IMF: Türk ekonomisindeki daralma beklenenden derin olacak

Uluslararası Para Fonu (IMF) bu yıl dünya ekonomisi için büyüme tahminini düşürdü. Gerekçe olarak ticarette artan gerilim ve ABD’de yükselen faiz oranlarını gösterdi.

Gelişen piyasalarda büyümenin beklenenden daha fazla zayıflayacağını belirten IMF, bunda Türkiye ekonomisinde 2019’da beklenen büyük daralmanın da etkili olduğunu belirtti.

Amerika’nın Sesi’nde yayyınlanan habere göre IMF yıllık dünya ekonomisi raporunu İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda açıkladı. Kuruluş, küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 3,7’den yüzde 3,5’e indirdi. IMF, 2020 yılı için Ekim ayında yaptığı büyüme tahmini yüzde 3,7’den yüzde 3,6’ya indirdi.

TÜRKİYE’DE DAHA YACAŞ BİR TOPARLANMA OLACAK

Kuruluş bu oranların yeniden aşağı çekilmesine yol açan etmenler arasında küresel finans piyasalarına güvenin zayıflaması ve Türkiye’deki ekonomik daralmanın tahmin edilenden daha derin olmasını gösterdi. IMF, 2020 yılında Türkiye’de daha kısıtlayıcı dış finansal koşullara uyum sağlama çabası sebebiyle daha yavaş bir toparlanma olacağı tahmininde de bulundu.

IMF, büyüme oranlarının tüm dünyada daha düşük bir seyir izlemesine yol açabilecek gelişmeler arasında İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden herhangi bir anlaşma olmaksızın ayrılması ve Çin ekonomisinde beklenenden daha büyük bir yavaşlama olması olasılığını saydı.

LAGARDE: EKONOMİDE CİDDİ YAVAŞLAMAYA HAZIR OLUN

IMF Başkanı Christine Lagarde da, henüz resesyon kapıda olmasa da, iki yıldır sağlam şekilde büyüyen küresel ekonomideki büyümede keskin bir yavaşlamanın olduğunun ve risklerin arttığının altını çizdi.

IMF raporunun açıklandığı Davos’ta konuşan Lagarde, siyasetçilere ve liderlere yüksek kamu borcu azaltılarak ekonomik zaaflarla mücadele etmeleri ve ekonomilerinin risklere karşı dayanıklılığını arttırmaları çağrısında bulundu.

BM: TÜRK EKONOMİSİ 2019’DA YÜZDE 1,7 BÜYÜYECEK

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayınlanan, ‘Dünyada Ekonomik Durum ve Beklentiler 2019’’ raporunda, Türk ekonomisinin 2019’da yüzde 1,7 oranında büyümesinin tahmin edildiği belirtildi.
Raporda, küresel ekonominin tüm risklere rağmen, 2019 yılında yüzde 3 oranında büyüyeceğinin tahmin edildiği açıklandı.

BM Baş Ekonomisti Elliot Harris, geçtiğimiz yıl küresel ekonominin sabit bir büyüme gösterdiğini belirterek, “2019 yılında küresel ekonomideki büyümenin, geçtiğimiz yılın oranlarına benzer olacağını tahmin ediyoruz. Geçtiğimiz yıl 3,1 büyüyen küresel ekonomi tüm risklere rağmen yüzde 3 oranında büyüyecek.’ dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin