İmamoğlu’ndan Erdoğan’a: İnsanlara yardım için kimsenin fetvasına ihtiyacımız yok!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Devlet içinde devlet olmanın bir anlamı yoktur.” açıklamasına cevap verdi. İmamoğlu, “İBB, Anayasa’nın öngördüğü şekliyle devletin ta kendisidir. Devlet eliyle insanlarına katkı sunma konusunda kimsenin fetvasına da ihtiyacı yoktur.” ifadelerini kullandı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin ihtiyaç sahipleri için hazırladığı yardım paketlerinin nasıl hazırlandığını canlı yayında anlattı. Recep Tayyip Erdoğan’ın belediyelerin yardım kampanyasına ilişkin, “Devlet içinde devlet olmanın bir anlamı yoktur.” ifadesine de cevap veren İmamoğlu, “Kimin ne dediği beni ilgilendirmiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Anayasa’nın öngördüğü şekliyle devletin ta kendisidir. Devlet eliyle insanlarına katkı sunma konusunda kimsenin fetvasına da ihtiyacı yoktur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 16 milyon insanın kurumu. Zor günlerde vicdana, ahlaka en uygun şekilde sizin sıcacık eliniz olacak. Dayanışma yerine ayrışma peşinde olanlara izin vermeyeceğiz. Kendilerini devletin üstünde görenlere milletimiz hak ettiği cevabı verecektir.” dedi.

YARDIM HESAPLARINA BLOKE KONMUŞTU

Yeni koronavirüs salgınına karşı İBB, İstanbul’da yaşayan ihtiyaç sahibi kesimlere ve yaşlı yurttaşlara, sağlık çalışanlarına ve hastalara yardım etmek için “Birlikte başaracağız” sloganı ile bağış kampanyası başlatmıştı. Bağış toplamak için 4 bankada hesap numaraları açıldı. İçişleri Bakanlığı bir genelge yayımlayarak bazı yerel yönetimler başta olmak üzere kurum, vakıf ve derneklerin Yardım Toplama Kanunu’nun açık hükümlerine rağmen ‘herhangi bir izin almadan bazı hesapları ilan ederek yardım toplama faaliyetine giriştikleri’ belirtilerek bu konuda işlem yapılması istendi. İstanbul Valiliği de bağış hesabı açılan bankalara yazı göndererek hesapların bloke edilmesini istedi. 2 banka hesapları dondurdu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin