İmamoğlu’na Albayrak’ın Kanal İstanbul arazisi soruldu: O ahlaki bir sorun!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesiyle ilgili kinici kez itiraz dilekçesi verdi. Kanal İstanbul’un İstanbul için en büyük tehditlerden biri olduğunu söyleyen İmamoğlu, gazetecilerin, “Sayın Bakan Berat Albayrak’ın tarım arazisinin, ticari alan dönüşeceği gündeme geldi.” sözleri üzerine, “Eğer o görevdeyseniz, böyle bir işi de yapıyorsanız, o bir ahlaki sorundur. Bu soruyu onlara sorun.” ifadelerini kullandı. “Peki bu konuda yeni bir bilgi var mı elinizde?” sorusuna ise “Çokça bilgi var. Arsa hareketleri ile ilgili çokça bilgi var. Ama konumuz, kimin arsası var değil. Yani kimin zengin olacağı değil. İstanbul’un katledilmesine engel olmak.” şeklinde cevap verdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul’a yönelik ikinci itiraz dilekçesi için dün yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndaydı. Kanal İstanbul’un İstanbul’a yapılacak en büyük ihanet olduğunu tekrarladı. Ardından, “Kanal İstanbul ile ilgili sürec alelacele, apar topar bu seviye getirip, planlarını ilana asmak, İstanbul’a çok büyük bir ihanetin parçasıdır. Bu manada girişimi başlatıyoruz. Nedir bu acele, bu telaş! Daha önce 100 binlik planlara yaptığımız itiraz gibi. Hem onu yeniliyor hem 1000’lik, 5000’lik planlara dair itirazımızı veriyoruz. Bu siyasi bir mesele değildir. Milli bir meseledir. Bu İstanbul’un kurtulma mücadelesidir. İtirazımı bu duygularla veriyorum.” diye konuştu.

ASIL GÜNDEM EKONOMİ, İŞSİZLİK

Ekrem İmamoğlu, dilekçeyi teslim ettikten sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir soru üzerine, “Şimdi ben size bazı önemli şeylerden de bahsedeyim. Bugünün gündemi ne olmalı? İstanbul’da otellerin doluluk oranı yüzde 6. Türkiye’de turizm sektöründeki otellerin neredeyse -güneyde-kuzeyde fark etmiyor- tümü kapalı. Milyonlarca insanın dolaylı ekmek yediği bir sektör bitme noktasında. Dünyada bütün her şeyin sorgulandığı, irdelendiği böylesi bir durumda beton ekonomisi niye? İnşaat niye? Bizi eylülde, ekimde, kasımda pandemi sürecinde bekleyen ekonomik krizlerin tarifi bile yok.” ifadelerini kullandı.

KANALIN NASIL YAPILACAĞI BELLİ DEĞİL

“Siyasi parti liderlerinden randevu talep ettiğiniz konuşuluyor doğru mudur?” sorusu üzerine, “Doğru. Bütün siyasi partileri bilgilendirmek adına, sadece Sayın Cumhurbaşkanı hariç, diğer siyasi partilerin genel başkanlarından randevu taleplerimiz oldu. Bir kısmı geri dönüş yaptı. Yüz yüze görüşme yapacak olduklarım da var. Telekonferansla sunum yapacak olduğum genel başkanlar da var. Çünkü herkesin bu tehditle ilgili bilgi sahibi olması lazım. Şu anda bahsi geçen para bile, İstanbul’un kentsel dönüşüm sorununu çözecek boyutta. Siz, İstanbul’da yüzbinlerce insanın ölüm tehdidiyle yaşadığı İstanbul’da, sadece şu anda bahsi geçen 100 milyar lira ile İstanbul’un kentsel dönüşüm sorununu çözersiniz. Açık söylüyorum, buraya finansman sağlayacak, böyle bir projeye katkı sunacak, banka adı ne olursa olsun, yabancı şirket ya da yabancı kuruluş kim olursa olsun, hangi ülkeden olursa olsun, bu ihanetin bir parçasıdır.” dedi.

O KENDİ AHLAKİ SORUNLARI

Bir gazetecinin, “Sayın Bakan Berat Albayrak’ın tarım arazisinin, ticari alan dönüşeceği gündeme geldi…” hatırlatması üzerine, “Valla o, kendi ahlaki sorunları. Orada kimin arsası kime ait, beni ilgilendirmiyor. Sadece bunların zekasını ölçmek gerekiyor diye cevap verdim. Hiçbirini birbirinden ayırmıyorum; kim olursa olsun. Bir başka boyutu da oradaki insanların zengin edilme çabası üzerinden şehrin uğradığı ihanet. Temelde durduğumuz nokta bu. Ama eğer o görevdeyseniz, böyle bir işi de yapıyorsanız, o bir ahlaki sorundur. Bu soruyu onlara sorun.” şeklinde açıklama yaptı.
“Peki bu konuda yeni bir bilgi var mı elinizde?” sorusuna ise “Çokça bilgi var. Arsa hareketleri ile ilgili çokça bilgi var. Ama konumuz, kimin arsası var değil. Yani kimin zengin olacağı değil. İstanbul’un katledilmesine engel olmak.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin