İmamoğlu, cumhurbaşkanlığına adaylığını Malatya’da ‘ilan etti’

HABER ANALİZ | MUHSİN AHMET KARABAY

İzmir’de HDP il binasına eli kanlı bir katil tarafından silahlı saldırı düzenlenip bir cana kıyıldığı ve yakın gelecekteki siyasi cinayetlerin provasının yapıldığı bir günde, ben kafamı kuma gömüp siyaset dünyasında geleceğe yolculuk yapacağım.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını çift dikişli bir seçimle kazanan Ekrem İmamoğlu, Malatya ve ilçelerini ziyaret etti. Görünüşe göre ziyaret, seçim öncesinde CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’ya verdiği bir sözün yerine getirilmesinden ibaret idi.

Tıpkı yerel seçimleri kazanmasının hemen ardından Diyarbakır’a yaptığı ziyaret gibi. Hatırlarsanız Ağustos 2019’daki program da seçim öncesi verilmiş bir söze dayanıyordu. İmamoğlu’nun seçim kampanyasına katılmak için Batmanlı Cihan Yaşar, düğünü ertelemişti.

Genç çifte “Düğününüze katılacağım” sözü veren İmamoğlu, bu ziyareti ile verdiği sözü yerine getirmişti. Batman’a gitmişken de yerlerine kayyum atanan HDP’li başkanlarla bir araya gelmişti.

Ekrem İmamoğlu, “Seçimle gelenin seçimle gitmediği yerde ne demokrasi olur ne hukukun üstünlüğü kalır” diyerek başkanların görevden alınmalarını eleştirmişti.

DİYARBAKIR FARKLI, MALATYA ZİYARETİ FARKLI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’nun 2019’daki Güneydoğu ziyareti biraz farklı idi. Onu halkın oylarının gasp edilmesine karşı duruş, mağdurlarla dayanışma gibi değerlendirmek daha doğru olabilirdi. Belki ileriye dönük biraz da nabız yoklama şeklinde algılamak mümkündü.

Yanına bazı CHP’li milletvekilleri ve parti yöneticilerini de alıp Malatya ve bazı ilçelerini gezen İmamoğlu’nun bu hareketi epey farklı anlamlar taşıyor. Erkene çekilmeyip zamanında yapılsa bile cumhurbaşkanlığı seçimlerine iki yıl var.

İmamoğlu’nun, Malatya ziyaretinin ev sahipliğini Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba yaptı. Geziye Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, partili milletvekilleri Abdurrahman Tutdere, Gürsel Erol, Polat Şaroğlu ile Parti Meclisi üyesi Eren Erdem ve Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi de eşlik etti. Eşi Dilek Hanım da İmamoğlu’nun yanındaydı.

Ekrem İmamoğlu, Malatya’da şehir turu attı, bir parti liderinin halkı selamlaması gibi toplanan kalabalığı selamladı. Takdir etmek lazım ki ev sahibi Ağbaba ödevine iyi hazırlanmış, yüzünü İmamoğlu’na ak çıkaracak bir kalabalık toplamıştı.

Veli Ağbaba’nın İstanbullu başkan İmamoğlu’nu, hemşehrilerine tanıtması da çok seçilmiş kelimelerden oluşuyordu. Ağbaba, “O, İstanbul seçimlerini kazanarak, İstanbul’da Millet İttifakı’nın bayrağını dikerek; sadece İstanbul’a değil, Türkiye’ye umut oldu” mesajını verdi.

Otobüsün üzerine çıkan İmamoğlu da alanda toplanan Malatyalıları, “Allah’ına kurban Malatya” diyerek selamladı. İstanbul’un Türkiye’nin lokomotifi olduğunu söyleyen İmamoğlu, İstanbul’da iyi şeyler olduğunda memlekette de iyi şeylerin olacağına dikkat çekti. İmamoğlu, “Bu sorumlulukla gece gündüz tüm gençliğimizle tüm heyecanımızla çalışmaya devam ediyoruz ve çok başarılı olacağız; hiç kuşkunuz olmasın” dedi.

İNÖNÜ VE ÖZAL ÜZERİNDEN MESAJ VERDİ

Malatyalı iki ünlü siyasetçi İsmet İnönü ve Turgut Özal’ı anmadan geçmeyen İmamoğlu, kendisinin de iyi şeyler yaparak Malatyalıların gurur duyduğu bir kardeşi ve hemşehrisi olmak istediğini söyledi.

Malatya şehir merkezindeki ziyaretlerinden sonra ilçelerine giden İmamoğlu ve beraberindekiler, Hekimhan, Arapgir ve Arguvan’a uğradılar. Bu üç belediye ile de işbirliği yapacaklarını belirten İmamoğlu, siyasi parti ayrımı yapmadan çalıştıklarını ve bu ilke ile hizmet vermeye devam edeceklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamı, Türkiye’de tartışmasız geçmişte başbakanlık, bugünkü sistemde ise Cumhurbaşkanlığından sonra en önemli koltuk. Bu koltukta oturan isim 28.9 milyar TL’lik bütçe ile ülkenin 12 bakanlığından daha büyük bir parayı yönetiyor.

Bütün bu gücü ardında hisseden İmamoğlu, esnafın ve vatandaşların sorunlarını dinledi, ülkenin zor bir dönemden geçtiğine dikkat çekti. Umut vermeyi de ihmal etmedi. “Bugünleri hep beraber aşacağız” dedi.

İmamoğlu’na yapılacak seçimlerde rakibi olacak isim tarafından, “Sen İstanbul’un başkanısın. Ne işin var Malatya’da, Gaziantep’te?” diye bir soru yöneltilemez.

Erdoğan, aynı koltukta otururken 17 Aralık 1997’de Siirt’e gitmiş, oradaki mitingde halkı coşturmak için okuduğu şiir yüzünden başkanlık görevinden alınmıştı.

İmamoğlu da Anadolu’ya seçim yatırımı yapmada selefinin gittiği yoldan gidiyor.

Dahası, parti içinden ve Millet İttifakı’ndan başka bir adayın çıkmasının önüne geçmek için de elini çabuk tutuyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin