İktidarın önceliği ekonomi: Genel bir sokağa çıkma yasağının maliyeti yüksek!

AKP iktidarının önceliğinin toplum sağlığı değil, ekonomi olduğu bizzat Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından ilan edildi. Kalın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanmamasına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Bunun ekonomiye maliyeti çok daha ağır olurdu.” ifadelerini kullandı.

NTV canlı yayınında soruları cevaplayan Kalın, Türkiye’nin Koronavirüs’le mücadelesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bilim Kurulu’nun bazı tavsiyelerine uyulmadığı iddialarını yalanladı. Ücretsiz maske dağıtımında sorunlar yaşandığını kabul eden Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, “Bunu düzeltmek lazım. Yaşanan sorunları çözmek için çalışmalarımız sürüyor. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, kolay değil 82 milyon vatandaşımıza bu maskeleri ulaştırmak.” dedi. İbrahim Kalın, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanmamasına ilişkin de konuştu. Kalın, “Bunun ekonomiye maliyeti çok daha ağır olurdu. Bunun toplumsal hayata, insan psikolojisine de maliyeti farklı şekillerde olurdu. İnsanlar bazen iyi niyetle ama maalesef altında bilimsel veriler olmadan bu tür önerilerde bulunabiliyorlar.” ifadelerini kullandı. Daha önce de Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘üretimden vazgeçemeyeceklerini’ söylemişti.

VAKA SAYISI 36 GÜNDE 75 BİNE DAYANDI

Türkiye’de ilk vaka 11 Mart’ta açıklandı. AKP iktidarı, büyükşehir belediye başkanlarının ve bilim adamlarının tüm ısrarına rağmen genel bir sokağa çıkma yasağı ilan etmedi. Dün itibariyle vaka sayısı 74 bin 193 olarak açıklandı. Virüsten ölenlerin sayısı ise 1.643’e çıktı. Türkiye, hafta sonları büyükşehir ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasaklarıyla virüsün önüne geçmeyi planlıyor. Ancak bu mümkün değil. Uzmanlara göre bu sadece virüsün yayılma hızını yavaşlatır, durduramaz. Virüsün önünün alınması için en az 14 günlük sokağa çıkma yasağı zorunluluk.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin