İktidar yeni bir kaynak buldu; KPSS’de geçerlilik süresi artık bir yıl!

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) geçerlilik süresi iki yıldan bir yıla indirildi. Bu karar, ataması yapılmayan öğretmenlerin her yıl sınav ücreti ödemek zorunda kalması anlamına geliyor. Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, karara tepki gösterdi. Bu yıl için KPSS ücreti 60 lira olarak açıklanmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2018 yılında geçerlilik süresini iki yıla çıkarttığı KPSS’de bir yeni değişiklik daha yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile sınavın geçerlilik süresi bir yıla indirildi. Öğretmen alımlarında 2018 ve 2019 KPSS puanlarının değerlendirmeye alınacağı duyuruldu.

HER YIL SINAV ÜCRETİ ÖDEYECEKLER

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Yarım milyonu aşkın meslektaşımız da atamalar için bütçeden kaynak aktarılmasını beklerken kamuda, özelde güvencesiz çalışma koşulları dayatılan arkadaşlarımız artık her yıl KPSS ücreti ödemek zorunda bırakıldı. 23 Kasım’da ataması yapılmayan arkadaşlarımız için de Ankara bir araya geleceğiz.” diye konuştu.

SON BEŞ YILDA YÜZDE 50 ZAM YAPILDI

ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ün “Kesinlikle kâr etmiyor” dediği ÖSYM’nin 2019 yılının ilk yarısındaki kârı 161 milyon 709 bin TL olarak kayıtlara geçmişti. KPSS, ALES ve YDS başvuru ücretlerine yapılan zam, bilançonun artı vermesine neden oldu. ALES ve YDS’ye altı yılda yüzde 140 zam yapıldı. KPSS başvuru ücretlerine son beş yılda yapılan zam yüzde 50’ye ulaştı. KPSS başvuru ücreti bu sene için 60 lira olarak belirlenmişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin