İki kişiden birinin gözünde yaş yok!

Kimi zaman üzüntüden kimi zaman da sevinçten gözyaşı dökeriz. Duygularımıza eşlik eden bu birkaç damla gözyaşının aslında çok önemli işlevleri var. Eğer vücut gözyaşı salgılanmazsa gözde yanma, batma, yabancı cisim hissi gibi birçok olumsuzluk yaşanmaya başlar. Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Bekir Sıtkı Aslan, tedavi edilmeyen kuru göz hastalığının ilerde görme kaybına kadar gidebileceğine dikkat çekiyor.

Göz kapaklarının içindeki bezlerden salgılanan gözyaşının göz kapağı ile gözümüzün sürtünmesine bağlı sorunlara engel olmak gibi çok daha önemli bir işlevi bulunmaktadır. Farkında olmadığımız bu salgılar kornea ön yüzünde ‘gözyaşı film tabakası’ adıyla andığımız bir tabaka oluşturur. Bu tabaka üstte yağ altta müsin ve ikisinin arasında sıvı gözyaşından oluşur. Göz kapağımız belli bir ritimde örneğin dakikada 20 defa açılıp kapandığında gözyaşı gözde homojen olarak dağılır ve göz küresi ile göz kapağı arasında sürtünmeye bağlı sorunları da ortadan kaldırmış olur. Gözyaşının yeteri kadar salgılanmaması ise önemli bir durumla karşı karşıya olduğumuz anlamına gelmektedir.

Kişi rahatsızlığı fark edemeyebilir

Toplumun yüzde 40’ında kuru göz problemi mevcut. Neredeyse her 2 kişiden birinde görülen bu hastalık herkeste bulgu vermez. Yanma, batma, yabancı cisim hissi, gözde çapaklanma, sabah ilk uyanıldığında gözü açmakta zorlanma, akşam saatlerinde yorgunluktan göz kapaklarını açma isteğinin azalması gibi belirtileri olabilmektedir.

Kuru göz hastalığının sebebi çok

  • Alerjik ve bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle göz kapaklarındaki bezler görevini yapamazs uru göz hastalığı gelişebilir.
  • Korneada olan değişiklikler pek çok önemli problemin habercisidir.
  • Mukozalarda salgıları kontrol eden hormonal değişiklikler.
  • Çevre kirliliği ve gözün zararlı ışıklara maruz kalması.

Bilgisayar kullanmak önemli etken

Uzun süre bilgisayar kullanımının yan etkilerinden biri de göz kırpma refleksini azalmasıdır. Bilgisayar kullanırken gözlerimizle çoğunlukla kırpmadan hep aynı noktaya bakarız. Kişi bilgisayarda oyun oynuyorsa göz kırpma refleksi iyice azalır. Göz kırpma refleksi azalınca gözyaşı homojen olarak dağılmaz ve kuru göz bulguları ortaya çıkar.

Kişi yanma batma ve gözlerde kuruma hissinden yakınıyorsa mutlaka bir göz doktoruna görünmelidir. Kuru göz hastalığı tanısı konulduğunda buna neden olan faktörler araştırılmalıdır. Kapaklarda bir iltihap ya da immünolojik sistemde bir sorun olup olmadığına bakılmalıdır. Kuru göz tablosu aşırı buharlaşmayla mı alakalı, yoksa sadece gözyaşı yapımındaki eksiklikten mi kaynaklanıyor, bunların ayrıntılı bir şekilde ayrıştırılmalıdır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin