İki İngiliz yayın devi, Netflix’e rakip olacak platformlarını tanıttı

İngiltere’nin iki dev yayıncı kuruluşu, kamu yayıncısı BBC ve bir diğer televizyon yayıncısı ITV, ABD’li Netflix’e karşı güçlerini birleştirdi.

BBC ve ITV‘nin bir araya gelerek oluşturduğu BritBox adlı platformla ilgili hazırlıklar ilk kez birkaç ay önce duyurulmuştu. Platformun detayları netleşince iki yayıncıdan daha ayrıntılı yeni açıklamalar geldi.

‘Gelecek Şimdi’ sitesinde yer alan habere göre, BritBox adı verilen platform 2019 sonuna doğru aktif hale gelecek ve aylık abonelik bedeli İngiltere’de £5.99 olacak. Netflix ve onun online piyasadaki hakimiyetine rakip olmak isteyen BritBox, daha cazip bir fiyat sunuyor. Netflix aylık £5.99’a SD ve tek ekran seçeneği sunarken, BritBox’la bu fiyata HD ve çok ekranlı seçeneğe sahip olmak mümkün.

Tecrübeli yayın kuruluşları

BBC ve ITV, geniş içerik kütüphanesine sahip ve yıllardır yayıncılık yapan dev kuruluşlar. Ellerinde tonlarca kaliteli içerik mevcut. Ancak bunların bir kısmı daha çok İngiliz izleyicisinin zevkine hitap edecek nitelikte.

ITV’nin popüler ‘Love Island’ ve ‘Cleaning Up’ gibi şovlarının yanı sıra BBC’nin ‘Gavin&Stacey’ ve ‘The Office’ gibi eski yapımlarına da yer verecek olan platform, orijinal içerik üretimi de gerçekleştirecek. Ancak Netlix’le uluslararası arena da yarışmak niyetindeyse daha farklı içerikler üretmesi gerekiyor.

Netflix’in rakipleri artıyor

ITV şimdilik platformun yüzde 90 hissesine sahip ama BBC isterse ortaklık düzeyini yüzde 25’e çıkarabilecek.

Netflix, dijital platform yayıncılığında bir yandan BritBox, Disney+, Apple TV+, WarnerMedia gibi yeni oyuncularla mücadele ederken, diğer yandan da sürpriz abone kayıplarıyla sarsılmış durumda. Önümüzdeki 1-2 yıl, Netflix’in geleceğinin ne kadar sağlam olup olmadığını gösterecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin