İhraç askeri öğrencilerden AİHM önünde eylem

15 Temmuz sonrası tutuklanan ve müebbet hapis cezası alan askeri öğrencilerin devre arkadaşları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde eylem yaptı.

Fransa’nın Strasbourg şehrinde bulunan AİHM binası önünde toplanan eski askeri öğrenciler 5 yıldır tutsak edilen yüzlerce arkadaşlarının sesini duyurmaya çalışıyor.

Keyfi bir kararnameyle tüm hakları elinden alınan 17 bin askeri öğrenci için Koşulsuz Adalet Hareketi tarafından 36 haftadır AİHM önünde tuttukları Adalet Nöbeti’ni askeri okullarının kapatılmasının 5. yıldönümünde askeri öğrenciler devraldı.

Adalet Nöbeti’ne kapatılan eski askeri öğrenci Adnan Yıldız, ‘‘Bizler 5 yıldır tutuklu bulunan ve haklarında yerel mahkemeler tarafından müebbet hapis cezası verilen 355 masum askeri öğrencinin seslerini duyurmak için buradayız. Ayrıca Türkiye’de yaşanan ağır insan hakları ihlallerine karşı AİHM’in dosyaların üzerine daha fazla eğilmesini ve bu konuda harekete geçmesini talep ediyoruz.’’ diye konuştu.

‘‘ÖZGÜRLÜKLERİ GİBİ OKUMA HAKLARI DA ELİNDEN ALINDI’’

AİHM önünde eyleme katılan eski askeri öğrenci Tuba Yerlikaya ise şunları söyledi: ‘‘5 yıldır aynı hukuksuzlukları sonucu cezaevinde bulunan 3 kadın Harbiyeli öğrenci var. Nagihan Yavuz, Nimet Ecem Gönüllü, Şuheda Sena Öğütalan benim devre arkadaşlarım. Bu arkadaşlarımın sesini 5 yıldır kimse duymadı. Onların ve başka masumların sesini duyurmak için buradayım. Tıp Fakültesi’ni okumak istediler, cezaevindeki zor şartlar altında sınava hazırlanarak Türkiye’nin en iyi üniversitelerini kazandılar. Ancak özgürlükleri gibi okuma hakları da ellerinden alındı. Şu an arkadaşlarım seslerini duyuramıyor biz de AİHM’de onların seslerini duyurmaya çalışıyoruz. Ben imkânı olan herkesi onların sesini duyurmaya çalışıyoruz.’’

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin