İddia: Muhalefet Mayıs’ta seçime ‘evet’ demezse, Erdoğan TBMM’yi feshedecek

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçim çalışmalarını hızlandıran AKP’nin, “Türkiye’nin 14 Mayıs’ta seçime gitmesine” yönelik, “ince hesap yaptığı” belirtiliyor. Kulislerden aktarılana göre, eğer muhalefetin desteğiyle Meclis’ten, “seçim kararı” çıkmazsa AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Mart’ta TBMM’yi feshedecek.

AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. Cumhuriyet’ten Selda Günaysu’nun haberine göre, toplantıda, muhalefetin seçimler öncesindeki durumu masaya yatırıldı. “Altılı Masa’nın bugüne dek 10 kez toplandığını, 11. toplantının 26 Ocak’ta yapılacağını, ancak bu zirvelerden net bir sonuç alınamadığını” dile getiren Erdoğan’ın, “Altılı Masa’nın bu dağınık görüntüsü nedeniyle rüzgâr AKP’ye, Cumhur İttifakı’na döndü” ifadelerini kullandığı öğrenildi.

Toplantıda AKP Ar-Ge ve Eğitim Başkanı Mustafa Şen’in de, “Yapılan değerlendirme ve anketlerde AKP’nin oy oranının yüzde 41’lere yükseldiğini” açıkladığı belirtildi.

AKP’nin, “Türkiye’nin 14 Mayıs’ta seçime gitmesi” için, “ince hesap” yaparak üzerinde çalıştığı seçim takviminin ayrıntıları da belli olmaya başladı. Buna göre, eğer muhalefet, Cumhur İttifakı’nın, “seçimleri mayıs ayına çekmesi teklifine” onay vermezse, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 8 Mart’ta, anayasadaki, “TBMM’yi fesih yetkisini kullanacağı” belirtiliyor.

Kararın da 9 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından seçim süreci resmen başlamış olacak ve 60 günlük süre işleyecek. Söz konusu sürenin sonundaki ilk pazar günü de, net olarak “14 Mayıs’ı” işaret ediyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin